Zajęcia z edukacji odbywają się w każdą środę i są skierowane do wszystkich słuchaczy UTW, którzy kochają muzykę. Wielu z nas nie miało możliwości, czasu i sposobności, by wcześniej zaprzyjaźnić się z muzyką klasyczną, poznać ciekawostki z życia kompozytorów i oswoić się z opusami, fugami, formami muzycznymi, waltorniami i tak dalej, dalej, dalej.
Przez wiele lat edukację muzyczną prowadziła Katarzyna Sikorska-Kozłowska, która zrezygnowała z nich ze względów zawodowych, zostawiając nas pod równie fachową opieką Lecha Serpiny.
Lech Serpina to pasjonat, który swoją miłością do muzyki jest w stanie zarazić każdego. Nic dziwnego, że w zajęciach uczestniczy ponad 40 słuchaczy, co przy naszych warunkach lokalowych jest nie lada wyzwaniem. Od czasu do czasu pan Lech zaprasza na zajęcia swoich uczniów, którzy oswajają się z występami przed publicznością, a my, wzruszeni do łez, nie żałujemy im braw. Raz, że widzimy w nich nasze wnuki, a często i prawnuki, a po drugie i to chyba jest ważniejsze, że szanujemy dziecięcą miłość do muzyki. Oni każdą chwilę spędzają nie przy grach komputerowych i innych zabawach, ale na wielogodzinnych ćwiczeniach.
Gdy jesteśmy „grzeczni”, pan Lech bierze skrzypce i gra. Ach, co to jest za gra – uczta dla ucha i duszy. Piękniejsza są tylko jego duety z żoną Izabelą, która gra na flecie, ale ten rarytas jest zarezerwowany na wyjątkowe okazje.
Zajęcia mają formę wykładów. Omawiany temat jest bogato ilustrowany muzycznie. Słuchamy utworów Bacha, Verdiego, Chopina, Mozarta, ale także Niemena i Młynarskiego . Przed Wielkanocą słuchamy utworów inspirowanych np. Męką Pańską. Nastrój Bożonarodzeniowy przybliżają nam kolędy śpiewane w egzotycznych językach czy też wykonywane przez światowej sławy śpiewaków operowych.
Sposób, w jaki prowadzone są zajęcia, pozwala każdemu czuć się swobodnie. Nie ma pytań, które byłyby nie na miejscu, czy też zostały bez odpowiedzi. Pan Lech traktuje nas z wielkim szacunkiem i sympatią, co da się zauważyć w każdej sytuacji.
Mogłabym pisać i pisać, ale lepiej przyjść i samemu się przekonać, że edukacja muzyczna to naprawdę niezwykła sekcja.
Jolanta Żuchowska

„Podkasana muza” dobra na splin
„Podkasana muza” dobra na splin Zanim ponownie przegraliśmy z pandemią i zostaliśmy zamknięci w domowych pieleszach zdążyliśmy „zaliczyć” dwa spotkania i poświęcić je przepięknej i ponadczasowej muzyce operetkowej. Dawniej słowo „operetka” oznaczało po prostu małą operę, jednoaktówkę, operowy drobiazg…
(czytaj więcej)
Muzyka niejedno ma imię
Filmowa, klasyczna, jazzowa – muzyka niejedno ma imię Na czas panoszenia się pewnego, wstrętnego wirusa zostaliśmy zmuszeni opuścić nasze ciasne ale własne pomieszczenia i zdezynfekowani, zamaskowani, „osadzeni” w przepisowych odległościach, po złożeniu stosownych oświadczeń mogliśmy oddać się przyjemności obcowania…
(czytaj więcej)
Dwieście pięćdziesiąt lat z twórczością Beethovena
Dwieście pięćdziesiąt lat z twórczością Beethovena Dokładna data urodzin Beethovena nie jest do końca pewna. Źródła podają trzy wersje: 15, 16 i 17 grudnia 1770 roku w Bonn. Za najbardziej prawdopodobną przyjmuje się wersję 16 grudnia. Data ta jest…
(czytaj więcej)
Mistrzowskie wykonania muzyki klasycznej
Mistrzowskie wykonania muzyki klasycznej Ostatnie tygodnie starego roku pan Lech Serpina przeznaczył w trakcie zajęć z edukacji muzycznej na wspólne słuchanie muzyki skomponowanej i wykonywanej przez wielkich mistrzów. Z tygodnia na tydzień serwował coraz większe przeżycia i doznania emocjonalne.…
(czytaj więcej)
Wieczór w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Wolfgang Amadeusz Mozart vs Antonio Salieri. Wieczór w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 20 grudnia 2019r. grupa miłośników muzyki klasycznej miała okazję uczestniczyć w uczcie duchowej, za sprawą muzyki W.A. Mozarta i A. Salieriego w wykonaniu zespołu West…
(czytaj więcej)
To, co jest najważniejsze w muzyce
„ To, co jest najważniejsze w muzyce, nie jest zapisane w nutach” / Gustav Mahler 1860 – 1911/ Przełom października i listopada to okres, kiedy szczególnie wracamy myślami do tych co odeszli. Zastanawiamy się, nad tym, co…
(czytaj więcej)
Cygański skrzypek – diabelski skrzypek
Cygański skrzypek – diabelski skrzypek / bohater październikowych zajęć z edukacji muzycznej / Rody Lakatos – urodził się w 1965 w Budapeszcie i jest potomkiem Janosa Bihariego. Protoplasta dynastii – Janos Baharii cieszył się uznaniem na dworze…
(czytaj więcej)
Pierwszy dzwonek
Pierwszy dzwonek Jeszcze przed uroczystym rozpoczęciem roku akademickiego miłośnicy muzyki spotkali się 02.10.2091r. na pierwszych zajęciach. Skoro w kalendarzu już październik – to marsz do szkoły. Nie było klasycznego dzwonka na rozpoczęcie lekcji ale były za to głośne, niekontrolowane…
(czytaj więcej)
„ Wykonawcy ponadprzeciętni”
Na zakończenie roku akademickiego pan Serpina przygotował krótką ale przepiękną w odbiorze serię wykładów o genialnych wykonawcach, których wirtuozerię scharakteryzował następująco – „ tak się grać nie da a jednak się da”. Odnosi się to do osób z ponadprzeciętnymi…
(czytaj więcej)
Goście na edukacji muzycznej
Goście na edukacji muzycznej 15 maja 2019 r. Dzisiejszą edukację muzyczną ubarwiły nam swoją obecnością: młoda skrzypaczka, uczennica szkoły muzycznej – Matylda Tokarska, gitarzystka – Asia Lubawska, pianistka – Monika Tokarska, (mama Matyldy Tokarskiej, towarzysząca córce grą na keyboardzie).…
(czytaj więcej)