Odwiedzili nas

Odwiedzili nas uczniowie Liceum Plastycznego

25 kwietnia 2019 roku  w Galerii Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieliśmy niezwykłą okazję goszczenia uczniów Liceum Plastycznego w Gorzowie Wlkp. Wystawę rysunku i malarstwa udało się zorganizować dzięki długotrwałym zabiegom Eugeniusza Jaszkula. Juliusz Piechocki, nauczyciel LP i opiekun utalentowanej młodzieży, uległ w końcu namowom i razem z członkami sekcji plastycznej UTW przygotował wspaniałą ekspozycję w naszej uniwersyteckiej galerii.

Wszystkich przybyłych na wernisaż przywitał wiceprezes UTW Zbigniew Radzioch, a wystawę otworzył dyrektor Liceum Plastycznego Jan Potocki.

Na ścianach galerii podziwialiśmy prace podzielone na kilka grup. Pierwsza z nich to dzieła malarskie absolwentów liceum, którzy studiują obecnie na akademiach sztuk pięknych lub je ukończyli, między innymi Krzysztofa Matuszaka, który należał do uczniów pierwszego rocznika działania szkoły. W drugiej kategorii zgromadzone zostały prace związane z międzynarodowym konkursem „Pamiętajcie o ogrodach” organizowanym przez Prywatne Liceum Plastyczne w Płocku, w którym uczniowie z Gorzowa zdobyli w latach 2018 i 2019 wiele znaczących naród i wyróżnień, z Grand Prix włącznie. Trzecia grupa obejmowała wyniki zadania: wybierz dzieło sztuki i zinterpretuj je w dowolny sposób.

Tak bogaty repertuar wymagał dużego wysiłku przy wyborze i przygotowaniu eksponatów do ekspozycji. Ale efekt okazał się wspaniały. Podziwialiśmy zarówno technikę, piękno, jak i walory intelektualne przedstawionych obrazów i rysunków. A czuwał nad wszystkim Juliusz Piechocki, który jest dla swoich uczniów nie tylko mistrzem, nauczycielem, ale również troskliwym opiekunem i przyjacielem. Większość młodych twórców przybyła na wernisaż i odpowiadała wyczerpująco na wszystkie pytania zainteresowanych seniorów. Każdy z uczniów otrzymał od pana Piechockiego kopertę z przesłaniem Françoisa-Auguste-René Rodina:

„Bądźcie przywiązani do mistrzów, którzy was poprzedzali. Uchylcie czoła przed Fidiaszem i przed Michałem Aniołem. Podziwiajcie boską pogodę pierwszego i gwałtowny niepokój drugiego. Podziw jest jak mocne wino dla szlachetnych dusz. Szanujcie tradycję, starajcie się odnaleźć w niej to, co jest w niej wiecznie płodne: miłość natury i szczerość. Tradycja sama daje wam klucz do ucieczki przed rutyną.”.

Na zakończenie Juliusz Piechocki zaprosił uczestników wernisażu do Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Łokietka 20, gdzie wkrótce wystawione zostaną prace uczniów LP o tematyce dotyczącej czytania książek.

Zachęcamy wszystkich studentów oraz innych zainteresowanych do zapoznania się z wystawą. Prace są wyjątkowo ciekawe i pokazują, jak zdolną i pracowitą mamy młodzież w naszym mieście oraz jacy cudowni pedagodzy pracują w gorzowskim Liceum Plastycznym.

Opracowała: Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt
Zdjęcia: Eugeniusz Jaszkul