Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Język angielski

Angielski króluje na świecie

Język angielski stał się językiem globalnym, uczą go szkoły niemal całego świata, w tym nasz szacowny Uniwersytet III Wieku w Gorzowie. I to na trzech poziomach – dla początkujących, średnio i wysoko zaawansowanych. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają po 90 minut. Od kilku lat prowadzi je Krystyna Owczarczak, bardzo doświadczona nauczycielka angielskiego z IV LO w Gorzowie.

Dlaczego nasi seniorzy uczą się języka angielskiego?

Pani Anna: – Za rok wybieram się z wizytą na trzy miesiące do syna w Stanach Zjednoczonych. Chociażby jako taka znajomość angielskiego pozwoli mi lepiej czuć się w obcym kraju, oglądać ich telewizję, wybrać się samodzielnie na spacer lub na zakupy. No i porozmawiać z wnukami, które słabo mówią po polsku.

Pani Grażyna: – Uczyłam się angielskiego kilkadziesiąt lat temu w szkole średniej, teraz uznałam, że czas na przypomnienie sobie chociażby podstaw tego języka. Nauka obcego języka to także doskonała okazja do ćwiczenia pamięci, która – nie ukrywajmy tego – na starość nieco rdzewieje.

Pan Stefan: – Jestem miłośnikiem komputerów i internetu, coraz bardziej wgłębiam się w ich tajniki. A ta dziedzina opanowana jest przez język angielski. Uczę się więc go, by pomóc rozwijać moją nową pasję.

Pan Zbigniew: – Odkąd przeszedłem na emeryturą często podróżuję po świecie, po Azji i Afryce. Tam cudzoziemiec porozumie się tylko po angielsku, bo zna go wielu wykształconych tubylców. Lubię popołudniami na obczyźnie wyrwać się z hotelu, pospacerować samodzielnie. Gdy zabłądzę, wiem jak pytać o drogę lub jak zamówić taksówkę. Albo jak targować się na bazarach.

 

Naukę angielskiego na naszych lektoratach ułatwia doskonały podręcznik wydany przez renomowany uniwersytet w Oxfordzie. Dołączona doń płyta CD umożliwia osłuchanie się z językiem Szekspira w domu i ćwiczenie wymowy oraz akcentu innego niż w języku polskim. Zaletą podręcznika i zajęć z angielskiego jest to, że uczy on konwersacji w najbardziej typowych sytuacjach, w jakich bywa cudzoziemiec za granicą. A więc – w restauracjach, barach, sklepach, na ulicy, u lekarza itp.

Dla lepszego opanowania języka angielskiego służą krótkie rozmówki podczas zajęć między uczestnikami lektoratu, a także zadania domowe, które trzeba zrobić samemu lub przy pomocy dzieci albo wnuków. Nasza pani profesor Krystyna życzliwie koryguje ewentualne błędy. I zachęca do ciągłego powtarzania już nabytych umiejętności, bo właśnie powtarzanie jest podstawą utrwalenia słów i całych wyrażeń.

A jak już będziecie, zwłaszcza w staroświeckiej Anglii, nie oszczędzajcie na używaniu słów ,,proszę’’ i ,,dziękuję’’. Wśród Polaków pracujących w Anglii krąży opowieść o tym, jak kelner odmówił w barze naszemu rodakowi podania piwa tylko dlatego, że nie użył obowiązkowego sformułowania „please”, czyli proszę.

 

Andrzej Włodarczak

Język angielski

Zaawansowana grupa języka angielskiego   Lektorat z języka angielskiego w UTW w Gorzowie Wlkp. prowadzi pani Krystyna Owczarczak nauczycielka z IV LO w Gorzowie Wlkp. Grupa zaawansowana liczy 14 osób. Uczymy się z podręcznika „Oxford Solutions”. Nauka języka jest trudna,…

(czytaj więcej)
Strona w budowie
Historyczne UTW Historyczne UTW