Turystyka-wykłady

Zajęcia odbywają się w siedzibie UTW w sali im. Alfreda Kielaka w piątki o godz. 15.30 co drugi tydzień, na przemian z sekcją historii sztuki. Prowadzi je Maria Gonta (córka wieloletniego wykładowcy turystyki Alfreda Kielaka) przy życzliwej pomocy męża Bogdana.

Są to wykłady, a właściwie opowiadania uzupełniane pokazami slajdów na temat interesujących miejsc z kraju, Europie i na świecie, ze szczególnym naciskiem na mniej znane rodzime ciekawostki – te bliższe i nieco dalsze (na razie najdalszym był Pekin). Fotografie i krótkie filmy wykorzystywane podczas pokazów są autorstwa prowadzących zajęcia lub pochodzą z ich archiwum rodzinnego.

Większość opowieści związanych jest z wędrówkami, które prowadzący sami odbyli. Tematy przedstawiane są w sposób, który pobudza zainteresowanie słuchaczy. Przekazywana wiedza turystyczna uzupełniana jest informacjami o charakterze historycznym, przeplatana ciekawostkami z zakresu kultury, etnografii, obyczajowości.

Jak twierdzą wykładowcy, jest wiele miejsc, które w ciągłym pośpiechu po prostu mijamy, nie zdając sobie sprawy, że kryją prawdziwe atrakcje lub zaskakujące niespodzianki. Pasją prowadzących zajęcia stało się wyszukiwanie różnych, mało znanych ciekawostek. Można się dowiedzieć np. o nietypowych muzeach (rowerów, pijaństwa, siekier, pogrzebów), a także o dziwnych nazwach miejscowości (Piekło, Niebo, Zdrada, Koniec Świata). Spotkania są bardzo dobrze przygotowane pod względem merytorycznym, a jednocześnie prowadzone z lekkością i dużym poczuciem humoru.

Maria i Bogdan Gontowie jako „Go(n)towiec podróżny” tworzą duet włóczykijów szukających miejsc nieoczywistych. Ponieważ lubią o nich opowiadać i zachęcać do odwiedzania, przedstawiali swoje prezentacje w klubie „Na Zapiecku”, w klubie MCK „Jedynka” i na Festiwalu Podróżniczym „Włóczykijki” w Barlinku.

Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt

Zobacz wszystkie wpisy: