Jubileusz 25 lat UTW

Kochamy nasz 25-letni Uniwersytet!

zaproszenie

Zaproszenie na uroczystości jubileuszowe

Uroczystość z okazji jubileuszu 25-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie była radosna, urozmaicona i bardzo długa. Odbyła się 12 czerwca 2018 roku w filharmonii.
Goście przed rozpoczęciem spotkania
Widownia wypełniona zaproszonymi gośćmi
Tuż przy wejściu na wszystkich czekała niespodzianka. Każdy dostał Księgę Jubileuszową pod tytułem „Marzenia nie odchodzą na emeryturę”, która zawiera dokumentacją historii UTW, wrażeniami słuchaczy, blisko 500 zdjęć i utworów członków warsztatów literackich. Razem 136 stron formatu A-4 na kredowym papierze. W środku są dwie strony wolne, które każdy sam może uzupełnić swoimi opisami i zdjęciami.
Każdy dostał Księgę Jubileuszową
goscieZ ciekawością przeglądaliśmy strony ze wspomnieniami
Galę prowadził Wojciech Kuska, dziennikarz z TVP, który dokładnie o 11.15, czyli z kwadransem akademickim zarządził początek. Oficjalnie uroczystość otworzył prezes stowarzyszenia UTW Czesław Ganda. Pierwszą niespodzianką było wręczenie mu odznaki Zasłużony dla Miasta Gorzowa, co uczyniło trzech obecnych na gali szefów Rady Miejskiej.
gandaSpotkanie otworzył prezes UTW Czesław Ganda
medal
Prezes UTW Czesław Ganda w czasie przyjmowania odznaki Zasłużony dla Miasta Gorzowa
To był początek odznaczeń i wyróżnień. Troje instruktorów sekcji artystycznych otrzymało Odznaczenia Honorowe- Zasłużony dla Kultury Polskiej” podpisane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Krystyna Kamińska – literatura, Eugeniusz Jaszkul – plastyka i Lech Serpina – muzyka.
goscieWręczenie odznaczeń
Bardzo dużo zasłużonych osób dostało listy gratulacyjne od prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego wraz z pamiątkowymi statuetkami i różami.
gosciePrezydent Miasta Gorzowa Jacek Wójcicki w czasie wręczania listów gratulacyjnych
Uroczystość wręczania nagród
tortWielki tort to prezent od prezydenta Jacka Wójcickiego
Ale najpierw pan prezydent zaprezentował swój prezent: ogromny tort, który wszystkich wprawił w pogodny nastrój.
Życzenia od przedstawicieli władz, sponsorów i zaprzyjaźnionych UTW, zajęły trochę czasu, ale jakże odmówić ciepłych wspomnień lub pomyślnych prognoz na przyszłość. Wielu mówców podkreślało zasługi byłego prezesa Edwarda Korbana dla ich jednostek i dobrą pamięć jego osoby. Minutą ciszy uczciliśmy pierwszą prezes UTW Marię Gwozodwską, zmarłą w ubiegłym roku.
goscieŻyczenia od przedstawicieli władz i przyjaciół
goscie Przyjmowanie życzeń jubileuszowych
Jak przystało na uczelnię, wykład wygłosił dr hab. Mariusz Naczk. Mówił na temat korzyści płynących z ruchu: pływania, uprawiania nordic walking lub jeżdżenia na rowerze. Wykład ilustrował diagramami i zdjęciami, był bardzo przekonujący. Jednym z argumentów jest fakt, że zajęcia na basenie oraz nordic walking prowadzi jego żona, dr Alicja Naczk, co mąż z miłością w głosie mocno podkreślał. Czy naprawdę zaczniemy systematycznie uprawić którąś z tych dziedzin – pokaże przyszłość.
planszaWykład dr hab Mariusza Naczka
Następnie prezentowały się grupy artystyczne z gorzowskiego UTW: chór „Uniwerek”, zespół wokalny „Optymistki”, dwie grupy taneczne, solistki-wokalistki i poetki ze swoimi wierszami.
Chór Uniwerek pod dyrekcją Szczepana Kaszyńskiego
Zespół wokalny Optymistki
Taniec grecki pod kierunkiem Krystyny Bieńkowskiej
taniecSkoczny układ prezentują Panie z UTW w Gorzowie
wozniakKrystyna Woźniak i jej poezja
jankaJanina Jurgowiak ze swoim wierszem
gintowtWłasny wiersz prezentuje Krystyna Dziewiałtowska – Gintowt
oliwiaOliwia Królikowska w piosence Anny German Tańczące Eurydyki
taniecSeniorki w tańcu cygańskim
Furorę zrobił gość – zespół tańca terapeutycznego „Babylon” z UTW w Myśliborzu. Sprawność taneczna, stroje, efekty specjalne przy użyciu rekwizytów przyniosły zespołowi uznanie i w Gorzowie ogromne brawa.
taniec
Furorę zrobił zespół tańca terapeutycznego Babilon z UTW w Myśliborzu
Część artystyczną dopełnił kwartet smyczkowy „Straordinario” składający się z muzyków z Filharmonii Gorzowskiej: Miłosz Wieliński – I skrzypce, Agnieszka Wenda – II skrzypce, Wiktor Rudzik – altówka oraz Katarzyna Winkiewicz – wiolonczela. Przypomniał on klasyczne utwory wielkich mistrzów napisane lub zaaranżowane na taki skład. Bardzo dobrze się słuchało.
kwartetKoncert w wykonaniu kwartetu Straordinario z Filharmonii Gorzowskiej
scenaScena finałowa uroczystości jubileuszowych UTW
scenaPrezesi UTW Edward Korban i Czesław Ganda przy podziale jubileuszowego tortu

hol

Zakończenie spotkania przy słodkim poczęstunku
Zarówno na widowni, choć siedzieliśmy tam ponad trzy godziny, a także podczas rozmów kuluarowych najważniejszy była miłość wszystkich obecnych do NASZEGO UNIWERSYTETU. Naszego, bo tworzymy go my wszyscy, słuchacze i wykładowcy, zarząd stowarzyszenia i samorząd, a także panie z administracji, które ogromnie musiały się napracować, aby jubileuszowa gala była udana. Jej scenariusz opracował Czesław Ganda. I choć na pewno sama uroczystość była za długa, nie umiem powiedzieć, w jaki sposób ją skrócić. Nie można było tego zrobić, bo licznymi wystąpieniami słownymi i prezentacjami artystycznymi wszyscy podkreślali ogromne znaczenie, jakie dla nich ma UTW. I że wszyscy go kochamy.
Tekst: Krystyna Kamińska
Zdjęcia: Aleksandra Czarnecka, Eugeniusz Jaszkul, Barbara Krupecka, Marta Kotowicz