Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Paleta ekspresji i barw

Paleta ekspresji barw
Wystawa Stowarzyszenia UTW z Gorzowa Wlkp. w Zielonej Górze
Malarstwo przyjaciół z Gorzowa Wlkp. w ZUTW – 30 marca 2016 roku

Relacja z Zielonej Góry

To już nie tylko współpraca, to zadzierzgnięcie więzi przyjaźni między słuchaczami Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. a słuchaczami Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Prezesi zaprzyjaźnionych Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Nasi słuchacze, prezentując dokonania malarskie w Gorzowie Wlkp. mieli okazję uczestniczyć w koncercie symfonicznym, którym dyrygował Jerzy Maksymiuk. Zapraszając Gorzowian do rewizyty, zaproponowaliśmy im spotkanie w Muzeum Ziemi Lubuskiej, Palmiarnię i spacer po starówce oraz seans w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus.

Wspólne zdjęcie przed palmiarnią

Ważnym punktem było też spotkanie w siedzibie ZUTW – nasi goście mogli zapoznać się z tym, co nasz Uniwersytet proponuje słuchaczom i z tym, co jest ich inicjatywą, pięknie wspieraną przez Zarząd ZUTW.

Zielonogórskie Inspiracje

Była też okazja, by wręczyć panu Czesławowi Gandzie, prezesowi Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp., najnowszego numeru „Inspiracji”, w którym na stronach poświęconych lubuskim UTW prezentuje się właśnie Gorzów.

Uroczyste otwarcie wystawy

Najważniejsza była jednak wystawa malarstwa, na uroczyste otwarcie której przybyło wielu naszych malarzy i innych osób, zainteresowanych tym, co malują seniorzy z innych UTW.

wystawa

Eksponowane prace plastyczne.

Sekcja plastyki Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. nadała swojej wystawie tytuł „Paleta ekspresji barw”. Jego trafność docenili wszyscy zwiedzający – na ścianach Sali Słonecznej i korytarza kolory wprost kipiały, przyciągając wzrok od jednego do drugiego obrazu.

Prace w dość dużym zagęszczeniu

Przygotowania ekspozycji podjęła się nasza grupa „Kontrapost”, co było nie lada wyzwaniem, bo – jak mówił Leopold Kolbiarz – rozmieszczenie tak wielu prac na niewielkiej powierzchni wystawowej wymusiło ich nadmierne zagęszczenie.

 

Goście i Gospodarze

Został też wydany mini folder, w którym znalazły się reprodukcje dziesięciu obrazów, nazwiska blisko trzydziestu wystawiających osób oraz tekst informacyjny o działalności sekcji plastyki gorzowskiego stowarzyszenia.

 

 

 

Uroczysta oprawa
Uroczystego otwarcia dokonali wspólnie prezes Zarządu Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zofia Banaszak i prezes Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. Czesław Ganda. Pan Ganda ciekawie mówił o kształceniu ustawicznym, jakie jest jednym z głównych zadań uniwersytetów trzeciego wieku. Dodał, że działania takich grup, jak sekcja plastyki, opierają się na umiejętności wizualizacji naszych wrażeń zmysłowych, której rozwijanie daje w efekcie twórczość artystyczną. Grupę gorzowską prowadzi pan Eugeniusz Jaszkul, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu i ASP w Warszawie, który dokonania swoich podopiecznych oceniał z sympatią dla różnorodności technik, tematów, środków wyrazu.

Rozmowy biesiadne w Palmiarni.

Cieszymy się ogromnie, że mogliśmy ponownie spotkać się z naszymi przyjaciółmi. W rozmowach, jakie toczyliśmy podczas wernisażu, przewijały się nie tylko tematy malarstwa. Omawiane były plany dalszej współpracy, między innymi projekt spotkania literackiego w Gorzowie Wlkp. jesienią. Poezja pojawiła się zresztą także podczas wernisażu. Piosenkę poetycką własnego autorstwa (teksty i muzyka) przestawił w mini recitalu Bogdan Jan Springer, przyjęty owacyjnie przez naszych gości. Z radością stwierdzamy, że naszą sztuką, naszą pasją, by żyć kolorowo, umiemy się dzielić i wzajemnie wzbogacać. Bądźmy nadal ze sobą blisko!

powrót do strony głównej