Angielski króluje na świecie
Język angielski stał się językiem globalnym, uczą go szkoły niemal całego świata, w tym nasz szacowny Uniwersytet III Wieku w Gorzowie. I to na trzech poziomach – dla początkujących, średnio i wysoko zaawansowanych. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają po 90 minut. Od kilku lat prowadzi je Krystyna Owczarczak, bardzo doświadczona nauczycielka angielskiego z IV LO w Gorzowie.
Dlaczego nasi seniorzy uczą się języka angielskiego?
Pani Anna: – Za rok wybieram się z wizytą na trzy miesiące do syna w Stanach Zjednoczonych. Chociażby jako taka znajomość angielskiego pozwoli mi lepiej czuć się w obcym kraju, oglądać ich telewizję, wybrać się samodzielnie na spacer lub na zakupy. No i porozmawiać z wnukami, które słabo mówią po polsku.
Pani Grażyna: – Uczyłam się angielskiego kilkadziesiąt lat temu w szkole średniej, teraz uznałam, że czas na przypomnienie sobie chociażby podstaw tego języka. Nauka obcego języka to także doskonała okazja do ćwiczenia pamięci, która – nie ukrywajmy tego – na starość nieco rdzewieje.
Pan Stefan: – Jestem miłośnikiem komputerów i internetu, coraz bardziej wgłębiam się w ich tajniki. A ta dziedzina opanowana jest przez język angielski. Uczę się więc go, by pomóc rozwijać moją nową pasję.
Pan Zbigniew: – Odkąd przeszedłem na emeryturą często podróżuję po świecie, po Azji i Afryce. Tam cudzoziemiec porozumie się tylko po angielsku, bo zna go wielu wykształconych tubylców. Lubię popołudniami na obczyźnie wyrwać się z hotelu, pospacerować samodzielnie. Gdy zabłądzę, wiem jak pytać o drogę lub jak zamówić taksówkę. Albo jak targować się na bazarach.
Naukę angielskiego na naszych lektoratach ułatwia doskonały podręcznik wydany przez renomowany uniwersytet w Oxfordzie. Dołączona doń płyta CD umożliwia osłuchanie się z językiem Szekspira w domu i ćwiczenie wymowy oraz akcentu innego niż w języku polskim. Zaletą podręcznika i zajęć z angielskiego jest to, że uczy on konwersacji w najbardziej typowych sytuacjach, w jakich bywa cudzoziemiec za granicą. A więc – w restauracjach, barach, sklepach, na ulicy, u lekarza itp.
Dla lepszego opanowania języka angielskiego służą krótkie rozmówki podczas zajęć między uczestnikami lektoratu, a także zadania domowe, które trzeba zrobić samemu lub przy pomocy dzieci albo wnuków. Nasza pani profesor Krystyna życzliwie koryguje ewentualne błędy. I zachęca do ciągłego powtarzania już nabytych umiejętności, bo właśnie powtarzanie jest podstawą utrwalenia słów i całych wyrażeń.
A jak już będziecie, zwłaszcza w staroświeckiej Anglii, nie oszczędzajcie na używaniu słów ,,proszę’’ i ,,dziękuję’’. Wśród Polaków pracujących w Anglii krąży opowieść o tym, jak kelner odmówił w barze naszemu rodakowi podania piwa tylko dlatego, że nie użył obowiązkowego sformułowania „please”, czyli proszę.
Andrzej Włodarczak
Język angielski II stopień
Język angielski, II stopień Stanowimy zgraną grupę Naukę języka angielskiego w Uniwersytecie Trzeciego Wieku prowadzi pani Krystyna Owczarczak, która jest nauczycielką w IV LO w Gorzowie Wlkp. Nasza grupa liczy 12 osób. Podstawowym podręcznikiem jest „Oxford Solutions”, ale pani…
(czytaj więcej)Zaawansowana grupa języka angielskiego
Zaawansowana grupa języka angielskiego 15 kwietnia 2018 r – Lektorat z języka angielskiego w UTW w Gorzowie Wlkp. prowadzi pani Krystyna Owczarczak nauczycielka z IV LO w Gorzowie Wlkp. Grupa zaawansowana liczy 14 osób. Uczymy się z podręcznika „Oxford…
(czytaj więcej)Poznajemy nowy język
Poznajemy nowy język Co roku najwięcej osób zapisuje się do sekcji dla poczatkujących. To ważne, że mimo wieku, wiele osób chce poznać nowy język. Życie weryfikuje takie decyzje i spośród „najmłodszych” w ciągu roku odpada najwięcej. Ale do wytrwałych…
(czytaj więcej)