Każdy początek jest trudny
Słuchacze naszego uniwersytetu chętnie uczą się języka niemieckiego, choć można się w nim porozumieć tylko w kraju naszego zachodniego sąsiada, Austrii i częściowo Szwajcarii. Ma on jednak licznych miłośników.
Pasją pani Marii jest hafciarstwo, a marzeniem – wziąć udział w wystawie haftów w Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie. – Muszę nauczyć się choć trochę niemieckiego, by przygotować się dobrze do tej wystawy – mówi. Dlatego zapisała się na kurs początkowy języka niemieckiego na naszym UTW.
Pani Danuta kilka razy w roku jeździ do rodziny w Berlinie i Kolonii, zawsze z kimś, kto bardzo dobrze zna niemiecki. – W sklepie się porozumiem, ale żeby tak dłużej z kimś pomówić – nie umiem. Nie uczyłam się niemieckiego w szkole średniej, więc teraz nauka przychodzi mi dość trudno. Ale próbować muszę, dla własnego dobra – zapewnia.
Panie Emilia i Teresa na pytanie o powody nauki niemieckiego na UTW odpowiadają tak samo i krótko: – Na emeryturze trzeba coś sensownego robić. Nauka niemieckiego to dobry pomysł.
Zajęcia z niemieckiego – dla grup podstawowej i średniozaawansowanej – na naszym UTW prowadzi Teresa Tryniecka, bardzo doświadczona nauczycielka z IV LO w Gorzowie.
Już na pierwszych zajęciach bardzo szczegółowo i kompetentnie wyjaśnia to, co będzie robić. A zatem – postara się, by słuchacze opanowali cztery sprawności: po pierwsze słuchania języka ze zrozumieniem, po drugie – mówienia, po trzecie – czytania i po czwarte – pisania w obcym języku.
Podkreśla, że podstawą nauki jest zapamiętywanie prostych fraz i coraz to nowych sformułowań. Przy czym – co istotne dla uczących się także innych języków jest – aż 70 proc. czasu nauki poświęcamy na powtórki już nabytej wiedzy, a 30 proc. – na nowe słówka i sformułowania.
Lektorka zdaje sobie oczywiście sprawę z tego, że w starszym wieku percepcja jest wolniejsza niż u młodych ludzi. – Dlatego trzeba więcej czasu i cierpliwości przy nauce – podkreśla.
Język niemiecki jest dla Polaków językiem bardzo logicznym i uporządkowanym. Owszem, w polskim jest tylko 8 samogłosek, podczas gdy w niemieckim aż 25, ale w języku Goethego i Schillera mamy tylko cztery przypadki. Przy nauce warto wykorzystać płytę cd załączoną do podręcznika oraz oglądać programy telewizyjne lub słuchać audycji radiowych po niemiecku. To pozwoli osłuchać się z brzmieniem języka naszych zachodnich sąsiadów.
Na każdych zajęciach słuchacze uczyć będą się jednej znanej niemieckiej sentencji. Pierwsza brzmi ,,Aller Anfang ist schwer”, czyli ,,Każdy początek jest trudny”. To mądre stwierdzenie odnosi się nie tylko do nauki języków obcych.
Andrzej Włodarczak
Nauka j. niemieckiego
Język niemiecki Prowadzący – Sylwia Sobolewska. Zajęcia odbywają się w dwóch grupach. Niemal od początku istnienia UTW aż do czerwca 2012 roku lektorat języka niemieckiego prowadził Marian Frątczak. Dopiero w ostatnim roku zrezygnował z tej pracy, a jego miejsce zajęła…
(czytaj więcej)