Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Park Mużakowski i Budziszyn

PARK MUŻAKOWSKI I BUDZISZYN

W piątek 13.10.2017 o godz. 6.00 spotkaliśmy się pod Pomnikiem Mickiewicza na wycieczkę do Parku Mużakowskiego po dojeździe do Zielonej Góry spotkaliśmy swojego przewodnika, który obiął prowadzenie wycieczki.Przewodnik okazał się wspaniałym gawędziarzem, ciekawie opowiadał o powstaniu Parku Mużakowskiego i jego właścicielach rodzinie księcia Hermana von Puckura Muskow. Jak się okazało właściciel był postacią barwna i kontrowersyjną. Poszukiwacz przygód i autor towarzyszkich skandali, rownocześnie przyjaciel wielkich postaci, romantyk miłośnik podróży i piewca piękna natury.

Po bardzo ciekawym spacerze zebraliśmy się kontynuować dalszy program wycieczki kierując się do Budziszyna.

Za początek historii uznawana jest data 1 maja 1815 r. , kiedy to spadkobiercą posiadłości

w Muskau Hermann Ludwig Heinrich książę von PÜCKLER ogłosił mieszkańcom Muskau zamiar przekształcenia siedziby i jej otoczenia w park krajobrazowy.

Park Mużakowski to jedno z najrozleglejszych historycznych założeń parkowych w Europie, w którym zrealizowany został program kompozycyjny krajobrazowego parku angielskiego, należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej.

Dzisiaj park przebiega wzdłuż koryta Nysy Łużyckiej i zajmuje obszar 728 ha, podzielony jest asymetrycznie pomiędzy niemieckim Bad Muskau i polską Łęknicą. Po niemieckiej stronie znajduje się centralna część założenia z głównymi budynkami- stary i nowy zamek- przepięknymi ogrodami, po polskiej zaś rozległy naturalistyczny park około 500 ha.

Obie części połączone są dwoma mostami parkowymi: Angielski i Podwójny. W 2004 br. Park Mużakowski został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pulsującym sercem parku jest Nowy Zamek, w którym można obejrzeć wystawę „PÜCKLER! PÜCKLER? Po prostu brakuje słów”, tu również znajduje się Centrum Turystyki. Wieża zamkowa pozwala spojrzeć z wysokości 35 m na rozciągający się malowniczy krajobraz.

Park otwarty jest cały rok, zwiedzać go można na piechotę, dorożką, rowerem czy łódką, najlepiej w maju, gdy kwitną drzewa i krzewy. Wiosną organizowane są imprezy typu open-air.

Tekst- Lechosław Stroiński,   Zdjęcia- Krystyna Woźniak

powrót do strony głównej