Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Bohater – „Pan Tadeusz”

Bohater – „Pan Tadeusz”

16.01.2023r.

Zazwyczaj w styczniu rozmawiamy o wybranej książce z polskiej klasyki literackiej. W tym roku był to „Pan Tadeusz”. Rozpatrywaliśmy poemat w różnych aspektach, podkreślając przede wszystkim jego powieściowy charakter. Historię Litwy i wydarzenia pokazane w „Panu Tadeuszu” bardzo ciekawie przedstawił Zbigniew Miler. Bo „Pan Tadeusz” to powieść historyczna. Ale to także powieść obyczajowa. Uczestnicy sekcji mieli za zadanie znalezienie w tekście fragmentów dotyczących np. wyglądu domu, ludzi, ich ubrań, posiłków, zajęć, upodobań, czyli informacji dotyczących obyczajowości w szlacheckim dworku na początku XIX wieku. Bardzo ciekawe było takie odkrywanie minionego życia.
Mówiliśmy także o tragizmie w „Panu Tadeuszu” i o komizmie w nim zawartym. Mickiewicz dał nam dzieło wielowymiarowe, a jeszcze napisane kunsztownym językiem. Szukaliśmy także przykładów, że ten poemat był inspiracją do powstania innych dzieł. Na przykład dwa razy był filmowany, a film Andrzej Wajdy jest syntezą polskości. Powstały także adaptacje teatralne, obrazy, ilustracje, muzyka, a nawet wierszowane kontynuacje poematu. „Pan Tadeusz” jako jedyne polskie dzieło ma nawet własne muzeum we Wrocławiu.
Planowaliśmy na „Pana Tadeusza” dwa spotkania, ale okazało się, że to za mało, że trzeba było przedłużyć zajmowanie się tym dziełem.
Teraz nikt z członków sekcji nie boi się tego poematu, bo jest on ciekawy, może dać bogate i różnorodne refleksje.

Opracowała: Krystyna Kamińska

powrót do strony głównej