Historia Gorzowa
9 października 2023 roku sekcja „Rozmowy o książkach” była w Spichlerzu, czyli w filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekreta. Celem wycieczki było poznanie historii Gorzowa, dawnego Landsbergu nad Wartą. Naszym przewodnikiem był Jan Zalewski, który o przeszłości miasta wie wszystko.
Rozpoczęliśmy od obejrzenia makiety średniowiecznego miasta. Założony w 1257 roku Landsberg do końca XVIII wieku był jednym z wielu małych miast Nowej Marchii. Wyróżniał się potęgą kościoła zbudowanego w XIII wieku oraz wielkim spichlerzem z XVIII wieku, który zapowiadał szybki rozwój miasta. Te obiekty oglądaliśmy na makietach i rysunkach, a przewodnik opowiadał o ich cechach szczególnych.
Przemianę przyniósł wiek XIX wraz z rozwojem techniki. Wykorzystując dogodne położenie miasta nad Wartą odważni jego mieszkańcy zbudowali fabryki, które wytwarzały maszyny i towary cenione na terenie całych Niemiec. Rozwój przemysłu spowodował napływ mieszkańców, poszerzenie obszaru miasta, nowe budownictwo i bogacenie się mieszkańców. Te przemiany ukazuje ekspozycja na piętrze spichlerza. Każda dziedzina życia jest tu czytelnie opisana i pokazana przez eksponaty. Swoją opowieścią o tych przemianach Jan Zalewski znacznie poszerzał naszą wiedzę.
Oddzielna ekspozycja prezentuje nieszczęścia, jakie dotknęły miasto od pożarów, powodzi i zarazy aż do wojen rozgrywających się w okolicy. Najważniejsza zmiana zaszła w 1945 roku, gdy zamieszkali tu Polacy. Ten okres przemian, pierwsze kroki polskich władz, leczenie wojennych ran i odbudowę zrujnowanego miasta poznać można w ostatniej części wystawy.
W wycieczce do przeszłości wzięli udział członkowie sekcji oraz inni słuchacze UTW zainteresowani przeszłością miasta, bo wszystkie nasze zajęcia są otwarte.
Dziękujemy panu Janowi Zalewskiemu za ciekawe oprowadzenie nas po ekspozycji, za interesujące pokazanie historii miasta.
Dziękujemy kierownictwu Spichlerza oraz dyrekcji Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta za przyjęcie nas w poniedziałek, czyli w dniu naszych zajęć, ale także w dniu, w którym muzeum jest zamknięte. Dziękujemy za zwolnienie słuchaczy UTW z opłat.
Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci. Wiele osób deklarowało, że wróci tu, by bardziej szczegółowo obejrzeć ekspozycje, że zachęci do wizyty w spichlerzu dzieci, wnuki i przyjaciół.
Tekst: Krystyna Kamińska
Zdjęcie: Muzeum Lubuskie