O Międzyrzeczu i nie tylko
Na zajęciach w dniu 6 lutego 2023r. rozmawialiśmy o książce Edwarda Pasewicza „Pulverkopf”. Edward Pasewicz jest cenionym poetą, także kompozytorem. Mieszka obecnie w Krakowie, ale lata dzieciństwa i młodości spędził w Międzyrzeczu, więc miasto i ludzi dobrze zna. Właśnie tu osadził akcję swojej powieści, której jeden wątek opowiada o dorastaniu młodego chłopca. Natomiast niemiecki tytuł podkreśla, że życie w tym mieście ma ścisłe związki zarówno z polską, jak i z niemiecką kulturą. Bardzo ważny jest także wątek dotyczący szpitala w Obrzycach, dziś dzielnicy Międzyrzecza, gdzie w czasie wojny uśmiercano ludzi – jak wówczas nazywano – odmiennych.
Lektura książki nie jest łatwa, bo autor świadomie miesza watki, miejsca i czas zdarzeń, wprowadza liczne odniesienia do historii, literatury, muzyki. Choć przeczytanie „Pulverkopfa” nie jest proste, lektura daje dużą satysfakcję i wyzwala myślenie.
Nie wszyscy słuchacze sekcji „Rozmowy o książkach” przeczytali „Pulverkopfa” przed rozmową o nim, ale kilka osób się zachęciło i poprosiło o książkę. A mieliśmy do dyspozycji sześć egzemplarzy, jako że jesteśmy Klubem Dobrej Książki i współpracujemy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Zbigniewa Herberta.
Powieść Edwarda Pasewicza była nominowana do Literackiej Nagrody Nike, a otrzymała Literacka Nagrodę Środkowej Europy – Angelus.
Opracowała: Krystyna Kamińska
powrót do strony głównej