Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Entuzjaści życia – wernisaż

Entuzjaści życia

 

 • 20 maja 2022 roku w piwnicznej galerii Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. odbył się wernisaż wystawy autorskiej Przemysława Pieczyńskiego „Entuzjaści życia”. Z tej okazji wydany został folder zawierający informacje o autorze oraz fotografie wybranych prac.
  Dr Przemysław Pieczyński jest dyplomowanym psychologiem sportu o szerokim spektrum działań i zainteresowań. Szczegółowe informacje na ten temat podane są w folderze. Od kilku lat prowadzi wykłady w naszym Uniwersytecie. Przez pewien czas zajmował się również zajęciami z kalokagathii (greckie pojęcie oznaczające połączenie dobra z pięknem), podczas których inspirował do rozwijania, niezależnie od wieku, swoich pasji i talentów.
  Od pewnego czasu pan Przemysław fascynuje się myśleniem wizualnym i tworzeniem rysunków na tablecie. Oprócz portretowania osób ze swojego otoczenia, bliższych czy dalszych znajomych, sporo czasu poświęcił zapoznaniu się z życiorysami znanych na świecie osobistości świata polityki, nauki, kultury i sportu. Efektem tej pracy jest powstanie ogromnej galerii, zawierającej portrety tych osób wraz z ich przekazami, spostrzeżeniami, złotymi myślami itp.
  Część, pięknie opracowanej graficznie kolekcji, została zaprezentowana na wystawie w naszej galerii. Na jej ścianach pojawili się ludzie, którzy nigdy nie mieliby szans na spotkanie w rzeczywistości, gdyż żyli w różnych epokach historycznych, w odległych miejscach, zajmowali się zupełnie innymi działaniami. Jest tam i Leonardo da Vinci i Michel Jordan, i Edward Stachura, i Matka Teresa. Nie mogło również zabraknąć Wołodymyra Zelenskiego.
  Uczta dla oka i myśli. Oglądając i czytając, nie zawsze dostrzegałam zgodność czynów i głoszonych prawd, przynajmniej części postaci. Ale tak to już w życiu często jest.
  Gości wystawy przywitali Halina Urban i Czesław Ganda. Zapoznali oni z sylwetką autora i jego związkiem z UTW w Gorzowie Wlkp. Podkreślili znaczenie rozwijania talentów i pasji, również w wieku senioralnym. Neuroplastyczność mózgu powoduje, że każde działanie – nawet w przypadku przebytych urazów – tworzy nowe ścieżki przepływu informacji.
  Przemysław Pieczyński, jak zawsze, przekonywał o fałszu poglądu: nie potrafię. Musimy tylko wyjść poza niektóre przekonania na swój temat i stać się entuzjastami życia. Sam postanowił opanować sztukę grania na instrumencie, by kolejna wystawa graficzna połączona była z koncertem muzycznym. Super!
  Publiczność wernisażu, oprócz studentów UTW, składała się z członków rodziny i przedstawicieli świata sportu, głównie młodego pokolenia. Autor chętnie uczestniczył w dyskusji, polemice i objaśnieniach, zapraszając jednocześnie do owocowo-wypiekowego (arbuz, truskawki, winogrona, bakaliowe ciasto) poczęstunku. Było naprawdę miło i serdecznie. A kto przegapił to niecodzienne spotkanie, powinien koniecznie odwiedzić w najbliższym czasie galerię.

Opracowała: Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt
Zdjęcia: Eugeniusz Jaszkul

 

powrót do strony głównej