Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Język francuski

W czasach, kiedy wielu obecnych słuchaczy UTW chodziło do szkół średnich, język francuski był bardzo popularny, uczono go w wielu liceach. Niestety, w ciągu minionych lat jego ranga zdecydowanie podupadła, a to miejsce zajął język angielski. Pewnie dlatego od kilku lat nie ma w UTW kursu początkowego języka francuskiego. Ciągle, natomiast, jest kurs doskonalenia znajomości tego języka. Na zajęcia uczęszczają osoby, które chcą podtrzymać swoją umiejętność czytania, mówienia, a nawet pisania w języku francuskim, które mają rodziny we Francji i tam od czasu do czasu jeżdżą, które utrzymują korespondencję, choć to zjawisko już znacznie rzadsze. Na zajęciach czyta się ciekawe teksty, przede wszystkim artykuły z bieżącej prasy lub z internetu i rozmawia na tematy związane z tekstem. Czasami są one całkiem bliskie naszemu, polskiemu życiu.

Zajęcia prowadzi p. Barbara Ligęcka, romanistka z wykształcenia, emerytowana nauczycielka języków obcych (także angielskiego), obecnie przyjaciółka członkiń sekcji, bo tu uczęszczają same panie. W tym niewielkim gronie panuje przyjacielska atmosfera.

Krystyna Kamińska

Język francuski

Język francuski   Prowadząca: Barbara Ligęcka – dwie grupy Przez wiele lat lektorem języka francuskiego był Tadeusz Froń, który – niestety – zmarł on w 2011 roku. Od początku roku akademickiego 2011/2012 jego miejsce zajęła Barbara Ligęcka, wieloletnia nauczycielka języka…

(czytaj więcej)