Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Edukacja muzyczna

Zajęcia z edukacji odbywają się w każdą środę i są skierowane do wszystkich słuchaczy UTW, którzy kochają muzykę. Wielu z nas nie miało możliwości, czasu  i  sposobności, by wcześniej zaprzyjaźnić się z muzyką klasyczną, poznać ciekawostki z życia kompozytorów i oswoić się z opusami, fugami, formami muzycznymi, waltorniami i tak dalej, dalej, dalej.

Przez wiele lat edukację muzyczną prowadziła Katarzyna Sikorska-Kozłowska, która zrezygnowała z nich ze względów zawodowych, zostawiając nas pod równie fachową opieką Lecha Serpiny.

Lech Serpina to pasjonat, który swoją miłością do muzyki jest w stanie zarazić każdego. Nic dziwnego, że w zajęciach uczestniczy ponad 40 słuchaczy, co przy naszych warunkach lokalowych jest nie lada wyzwaniem. Od czasu do  czasu pan Lech zaprasza na zajęcia swoich uczniów, którzy oswajają się z występami przed  publicznością, a my, wzruszeni do łez, nie żałujemy im braw. Raz, że widzimy w nich nasze wnuki, a często i prawnuki, a po drugie i to chyba jest ważniejsze, że szanujemy dziecięcą miłość do muzyki. Oni każdą chwilę spędzają nie przy grach komputerowych i innych zabawach, ale na wielogodzinnych ćwiczeniach.

Gdy jesteśmy „grzeczni”, pan Lech bierze skrzypce i gra. Ach, co to jest za gra – uczta dla ucha i duszy. Piękniejsza są tylko jego duety z żoną Izabelą, która gra na flecie, ale ten rarytas jest zarezerwowany na wyjątkowe okazje.

Zajęcia mają formę wykładów. Omawiany temat jest bogato ilustrowany muzycznie. Słuchamy  utworów Bacha, Verdiego, Chopina, Mozarta, ale także Niemena i Młynarskiego . Przed Wielkanocą słuchamy utworów inspirowanych np. Męką Pańską. Nastrój  Bożonarodzeniowy przybliżają nam kolędy śpiewane w egzotycznych językach czy też wykonywane przez światowej sławy śpiewaków operowych.

Sposób, w jaki prowadzone są zajęcia, pozwala każdemu czuć się swobodnie. Nie ma pytań, które byłyby nie na miejscu, czy też zostały bez odpowiedzi. Pan Lech traktuje nas z wielkim szacunkiem i sympatią, co da się zauważyć w każdej sytuacji.

Mogłabym pisać i pisać, ale lepiej przyjść i samemu się przekonać, że edukacja muzyczna to naprawdę niezwykła sekcja.

 

Jolanta  Żuchowska

Zobacz wszystkie wpisy:

Gorzowski muzyk – Marian Klaus

Gorzowski muzyk  –  Marian Klaus 24 stycznia 2024 r. Marian Klaus urodził się 17 czerwca 1926 w Trzcińcu koło Bydgoszczy, zmarł 17 stycznia 2013 w Gorzowie Wielkopolskim. W 7 roku życia rozpoczął naukę gry na skrzypcach, fortepianie i akordeonie, a…

(czytaj więcej)

Na pożegnanie kołysanka – narkotyk

Na pożegnanie kołysanka – narkotyk   Aktywność zawodowa Krzysztofa Trzcińskiego-Komedy jako muzyka i kompozytora to lata 1956 -1969. Jazz jako kierunek muzyki, który przywiał wiatr z zachodu, nie znalazł zrozumienia u opiniotwórczych krytyków muzycznych. Dużo śmiechu, zdziwienia i niedowierzania wywoływały…

(czytaj więcej)

Teraz jazz…

Teraz jazz… Z długiej listy życzeń zgłoszonych przez słuchaczy pan Lech Serpina wybrał perełkę a właściwie perłę – twórczość Krzysztofa Trzcińskiego-Komedy. Muzyka jazzowego, który wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się oryginalnego stylu określanego jako polska szkoła jazzu. Komeda to muzyk,…

(czytaj więcej)

Pożegnanie z basso continuo

Pożegnanie z basso continuo 15. listopada 2023. Zakończyliśmy powtórkę z życia i twórczości Jana Sebastiana Bacha, jednego z największych kompozytów w historii muzyki. Bach to artysta, którego dzieła miały ogromny wpływ na rozwój muzyki klasycznej i którego niezrównane osiągnięcia jako…

(czytaj więcej)

Ach, ten Bach

Ach, ten Bach 25-10-2023 r. Historia muzyki została podzielona na epoki: starożytność, średniowiecze, renesans, barok, klasycyzm, romantyzm, muzyka współczesna. Muzykę średniowiecza i renesansu na szczęście „zaliczyliśmy” w ubiegłym roku i nie będzie z niej powtórki. W tym roku zaczynamy od…

(czytaj więcej)

Dzyń, dzyń – zaczynamy

Dzyń, dzyń – zaczynamy Pierwsze zajęcia w roku akademickim 2023/2024 już za nami. Zarówno Pan Lech Serpina jak i obecni na zajęciach słuchacze tryskali dobrym humorem. Wiadomo, stęskniliśmy się za sobą i za muzyką, której nigdy dosyć. Lista obecności szybko…

(czytaj więcej)

Andrea Bocelli, ociemniały anioł śpiewu

Andrea Bocelli, ociemniały anioł śpiewu 14-06-2023. Ostatnie zajęcia przed wakacyjną przerwą spędziliśmy słuchając utworów, które są powszechnie znane i rozpoznawalne ale tym razem w wykonaniu Andrea Bocellego, kolejnego tenora z listy życzeń słuchaczy. Bocelli urodził się 22 września 1958 roku…

(czytaj więcej)

Luciano Pavarotti, książę tenorów

Luciano Pavarotti, książę tenorów Luciano Pavarotti urodził się 12 października 1935 w Modenie w rodzinie piekarza i pracownicy fabryki cygar. Jako chłopiec marzył by zostać zawodowym piłkarzem – w lokalnej drużynie był bramkarzem. Matka, patrząc praktycznie na życie, namawiała syna…

(czytaj więcej)

Carreras – siła głosu, siła ducha

Carreras –    siła głosu, siła ducha Talent muzyczny José Carrerasa  ( ur. 5.12.1946 r. w Barcelonie) ujawnił się już w dzieciństwie gdy  po obejrzeniu filmu „Wielki Caruso” potrafił odtworzyć  bezbłędnie poszczególne arie. W wieku 8 lat wystąpił w radiu  śpiewając…

(czytaj więcej)

Muzyki nigdy dosyć

Muzyki nigdy dosyć Zajęcia w dniu 19 kwietnia 2023 r. upłynęły nam na słuchaniu utworów epoki baroku, które wyszły spod piór mniej znanych kompozytorów. Żyli i tworzyli w tym samym czasie co George Frideric Handel, Jan Sebastian Bach i Antonio…

(czytaj więcej)
zobacz wszystkie wpisy dotyczące Edukacji muzycznej