Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Edukacja muzyczna

Zajęcia z edukacji odbywają się w każdą środę i są skierowane do wszystkich słuchaczy UTW, którzy kochają muzykę. Wielu z nas nie miało możliwości, czasu  i  sposobności, by wcześniej zaprzyjaźnić się z muzyką klasyczną, poznać ciekawostki z życia kompozytorów i oswoić się z opusami, fugami, formami muzycznymi, waltorniami i tak dalej, dalej, dalej.

Przez wiele lat edukację muzyczną prowadziła Katarzyna Sikorska-Kozłowska, która zrezygnowała z nich ze względów zawodowych, zostawiając nas pod równie fachową opieką Lecha Serpiny.

Lech Serpina to pasjonat, który swoją miłością do muzyki jest w stanie zarazić każdego. Nic dziwnego, że w zajęciach uczestniczy ponad 40 słuchaczy, co przy naszych warunkach lokalowych jest nie lada wyzwaniem. Od czasu do  czasu pan Lech zaprasza na zajęcia swoich uczniów, którzy oswajają się z występami przed  publicznością, a my, wzruszeni do łez, nie żałujemy im braw. Raz, że widzimy w nich nasze wnuki, a często i prawnuki, a po drugie i to chyba jest ważniejsze, że szanujemy dziecięcą miłość do muzyki. Oni każdą chwilę spędzają nie przy grach komputerowych i innych zabawach, ale na wielogodzinnych ćwiczeniach.

Gdy jesteśmy „grzeczni”, pan Lech bierze skrzypce i gra. Ach, co to jest za gra – uczta dla ucha i duszy. Piękniejsza są tylko jego duety z żoną Izabelą, która gra na flecie, ale ten rarytas jest zarezerwowany na wyjątkowe okazje.

Zajęcia mają formę wykładów. Omawiany temat jest bogato ilustrowany muzycznie. Słuchamy  utworów Bacha, Verdiego, Chopina, Mozarta, ale także Niemena i Młynarskiego . Przed Wielkanocą słuchamy utworów inspirowanych np. Męką Pańską. Nastrój  Bożonarodzeniowy przybliżają nam kolędy śpiewane w egzotycznych językach czy też wykonywane przez światowej sławy śpiewaków operowych.

Sposób, w jaki prowadzone są zajęcia, pozwala każdemu czuć się swobodnie. Nie ma pytań, które byłyby nie na miejscu, czy też zostały bez odpowiedzi. Pan Lech traktuje nas z wielkim szacunkiem i sympatią, co da się zauważyć w każdej sytuacji.

Mogłabym pisać i pisać, ale lepiej przyjść i samemu się przekonać, że edukacja muzyczna to naprawdę niezwykła sekcja.

 

Jolanta  Żuchowska

Zobacz wszystkie wpisy:

Andrea Bocelli, ociemniały anioł śpiewu

Andrea Bocelli, ociemniały anioł śpiewu 14-06-2023. Ostatnie zajęcia przed wakacyjną przerwą spędziliśmy słuchając utworów, które są powszechnie znane i rozpoznawalne ale tym razem w wykonaniu Andrea Bocellego, kolejnego tenora z listy życzeń słuchaczy. Bocelli urodził się 22 września 1958 roku…

(czytaj więcej)

Luciano Pavarotti, książę tenorów

Luciano Pavarotti, książę tenorów Luciano Pavarotti urodził się 12 października 1935 w Modenie w rodzinie piekarza i pracownicy fabryki cygar. Jako chłopiec marzył by zostać zawodowym piłkarzem – w lokalnej drużynie był bramkarzem. Matka, patrząc praktycznie na życie, namawiała syna…

(czytaj więcej)

Carreras – siła głosu, siła ducha

Carreras –    siła głosu, siła ducha Talent muzyczny José Carrerasa  ( ur. 5.12.1946 r. w Barcelonie) ujawnił się już w dzieciństwie gdy  po obejrzeniu filmu „Wielki Caruso” potrafił odtworzyć  bezbłędnie poszczególne arie. W wieku 8 lat wystąpił w radiu  śpiewając…

(czytaj więcej)

Muzyki nigdy dosyć

Muzyki nigdy dosyć Zajęcia w dniu 19 kwietnia 2023 r. upłynęły nam na słuchaniu utworów epoki baroku, które wyszły spod piór mniej znanych kompozytorów. Żyli i tworzyli w tym samym czasie co George Frideric Handel, Jan Sebastian Bach i Antonio…

(czytaj więcej)

Rycerz, Antonio Lucio Vivaldi

Rycerz, Antonio Lucio Vivaldi 5-04-2023 r. Vivaldi tytuł rycerza otrzymał z rąk cesarza Karola VI Habsburga. Po śmierci monarchy nie było już osoby, która równie mocno wspierałaby Vivaldiego, którego popularność zaczęła przemijać albowiem jego utwory w oczach krytyków nie nadążały…

(czytaj więcej)

Wiosna, lato, jesień, zima…

Wiosna, lato, jesień, zima… Nasze spotkania z twórczością Verdiego zbliżają się – niestety – do końca. Nie byłyby one kompletne bez „Czterech pór roku”. Le quattro stagioni, bo tak brzmi tytuł w oryginale, to cykl koncertów skomponowanych na skrzypce i…

(czytaj więcej)

Vivaldi jakiego nie znamy

 Vivaldi jakiego nie znamy 15-03-2023 r. Gdy pada nazwisko Vivaldi, automatycznie przywołujemy z pamięci – Cztery pory roku – cykl 4 koncertów skrzypcowych, znanych powszechnie w całości ewentualnie we fragmentach, wykorzystywanych przy wielu okazjach. Tym koncertem zakończymy spotkania z twórczością…

(czytaj więcej)

Antonio Lucio Vivaldi – zapomniany i ponownie odkryty

Antonio Lucio Vivaldi – zapomniany i ponownie odkryty   1 marca 2023 r. Antonio Lucio Vivaldi pozostawił po sobie ogromną spuściznę, która nie została skatalogowana za życia kompozytora i już raczej nie poznamy jej w pełni. Po pierwsze, nie zadbał o…

(czytaj więcej)

Miłość niejedno ma imię – ciekawostki z życia A. L. Vivaldiego

Miłość niejedno ma imię – ciekawostki z życia A. L. Vivaldiego W biografiach Antonia Vivaldiego występuje wiele „białych plam”. Zgłębiając zachowane dokumenty jego postać jawi się jako wzorzec sprzeczności i dzięki temu autorzy jak i czytający mogą popuścić wodze fantazji.…

(czytaj więcej)

„Rudy ksiądz” i jego twórczość

„Rudy ksiądz” i jego twórczość 8 lutego 2023 r. Antonio Lucio Vivaldi to kolejny wybitny kompozytor epoki baroku, którego twórczość zgłębiamy na zajęciach edukacji muzycznej. Ten wenecki kompozytor, skrzypek i duchowny rzymskokatolicki urodził się 4 marca 1678 roku. Jego ojciec…

(czytaj więcej)
zobacz wszystkie wpisy dotyczące Edukacji muzycznej