Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Język esperanto

Esperanto jest najbardziej rozpowszechnionym na świecie międzynarodowym językiem pomocniczym. Utworzył go Ludwik Zamenhof.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki o godz. 10.00, w piwniczce będącej jednocześnie galerią UTW. Obecnie na zajęciach spotykają się w niewielkiej grupce pasjonaci tego języka, by ćwiczyć pamięć i cieszyć się nowymi umiejętnościami. W serdecznej, niemalże rodzinnej atmosferze, przy kawie lub herbacie szlifowana jest gramatyka, ćwiczone są rozmówki na różne życiowe tematy.

Przez wiele lat spotkania, połączone ze wspólnym śpiewaniem i wycieczkami, prowadził ksiądz Kazimierz Noculak. Teraz nauka odbywa się bez profesjonalnego lektora. Jego funkcję przejmuje osoba najbardziej zaawansowana w języku. Przez wiele lat zajęcia prowadziła Łucja Dudzińska, utrzymująca na bieżąco kontakty z księdzem Noculakiem i esperantystami poznanymi za granicą. Duże zasługi ma również Barbara Walczak, która uczestniczyła w krajowych zjazdach esperantystów. Obecnie rękę na pulsie trzyma niżej podpisana:

Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt

Uczenie się sprawia…

Uczenie się sprawia nam dużą radość   Kolejny poniedziałek 19 listopada 2018r., kolejne spotkanie esperanto. Zajęcia prowadzimy w piwnicznej galerii, przez co jesteśmy na bieżąco z aktualnymi wystawami plastyków i fotografów. Niestety, dla najstarszych członków sekcji strome schody prowadzące do…

(czytaj więcej)

Esperanto

Esperanto – język międzynarodowy   W grudniu 1993 roku ksiądz Kazimierz Noculak powołał lektorat języka esperanto. To on wprowadził nas w środowiska esperantystów działające w Polsce i w Europie. Najpierw przywiózł do Gorzowa Marcela Delforge z Belgii, który zaprosił całą…

(czytaj więcej)