Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kalokagathia (harmonia ciała i umysłu)

Kalokagathia uczy harmonijnego połączenia umysłu z ciałem. W starożytnej Grecji za ideał uznawano połączenie w człowieku piękna ciała (kalos – piękny) z dzielnością moralną (agathos – mądry). Zajęcia odbywają się w poniedziałki o godz. 12.30 w siedzibie UTW w sali na pierwszym piętrze.

Zajęcia kalokagathii przeznaczone są dla osób, które mają potrzebę realizowania się w tzw. holistycznej (całościowej) koncepcji człowieka, tj. bycia nie tylko pięknym, lecz również dzielnym, dobrym oraz sprawnym umysłowo i ruchowo.

Uczestnicy zajęć zapoznawani są z prostymi ćwiczeniami, które mają na celu ich wszechstronny rozwój. Ćwiczenia te uświadamiają braki w funkcjonowaniu organizmu, a następnie pomagają je przezwyciężyć. Ćwiczona jest równowaga ducha i umysłu, sprawność i harmonijne wykorzystanie obu półkul mózgowych. Wykorzystywana jest neuroplastyczność mózgu powodująca, że do końca naszych dni, poprzez nowe doświadczenia możemy tworzyć nowe ścieżki neuronalne. Szare komórki potrzebują tylko treningu, aby się nie starzały.

W ramach ćwiczeń koordynacyjnych trenowane są, m.in. alfabet games, układanie kostki Rubika, rozwiązywanie sudoku oraz inne czynności synchronizujące pracę półkul mózgowych.

Na zajęciach panuje życzliwa atmosfera, nikt nie jest krytykowany, każdy ma prawo do swojego indywidualnego tempa.

Zajęcia prowadzi dr Przemysław Pieczyński – pracownik naukowo-dydaktyczny Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp. oraz Akademickiego Liceum Mistrzostwa Sportowego. Jest on również psychologiem sportu, trenerem mentalnym w zakresie kinezjologii i psychologii sportu. Wydobywanie potencjału człowieka w aspekcie neurobiologicznym jest jego pasją. Oprócz kalokagathii dr Pieczyński prowadzi w UTW wykłady o podobnej tematyce.

 

Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt

Zobacz wszystkie wpisy:

Czy masz cel…

Czy masz cel będący jednocześnie ekscytującym marzeniem?   Na zajęcia kalokagathii uczęszczam już trzeci rok, tj. od początku ich pojawienia się na UTW. Chciałabym przybliżyć je wszystkim, dla których nazwa ta ciągle trudna jest do wymówienia, a co dopiero do…

(czytaj więcej)