Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kurs komputerowy

Myszka nie gryzie

 

Na zajęciach komputerowych w Akademii im. Jakuba z Paradyża przy ul. Chopina słuchacze naszego uniwersytetu uczą się przede wszystkim umiejętności przydatnych w codziennym życiu.

Pani Danuta na zajęcia komputerowe uczęszcza drugi rok.

– Zajęcia te wypełniają mi część wolnego czasu – mówi – a poza tym umiejętności tu zdobyte oszczędzają mi czas i wysiłek. Nie muszę już chodzić do banku opłacać rachunków czy sprawdzać stan konta, bo wszystko co trzeba, robię bez wychodzenia z domu. Przy użyciu komputera i za pomocą internetu.

Posiada swój adres poczty elektronicznej, dzięki któremu łatwo koresponduje z krewnymi i znajomymi. Aktualne wiadomości – nie tylko polityczne – zdobywa na portalach wp.pl, interia i onet, dla przyjemności odwiedza you tube, filmów ani muzyki nie ściąga z internetu.

Pan Andrzej już trzeci rok chodzi do pracowni komputerowej.

– Internet ciągle się zmienia, pojawiają się nowości, a ja chcę być z nimi na bieżąco – zapewnia. – Oczywiście przeglądam strony informacyjne, a poza tym w internecie kupuję części samochodowe i buty. Czynsz i inne rachunki podstawowe też płacę przez internet.

Zajęcia komputerowe od kilku lat prowadzi Krzysztof Kowalczyk, pracownik naukowy AJP. Odbywają się one raz w tygodniu, we wtorki i trwają godzinę. Są dwie grupy – podstawowa i zaawansowana. W grupie podstawowej instruktor stara się oswoić nowych słuchaczy z komputerem. Nazywa ich zdrobniale ,,naturszczyki informatyczne”, gdyż w przeszłości raczej nie mieli kontaktu z tym urządzeniem.

– Bardzo ważne jest przezwyciężenie strachu przed obsługą komputera. Przekonanie słuchaczy, że komputer sam nic nie robi, że to my go obsługujemy, a on tylko wykonuje nasze polecenia – mówi K. Kowalczyk.

Na zajęciach w grupie podstawowej słuchacze uczą się więc, by ,,nie bać się myszki”, a sprawnie się nią posługiwać. Następnie pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności informatyczne.

Natomiast w grupie zaawansowanej prowadzący przekazuje wiedzę, na co zwracać uwagę przy bezpiecznym korzystaniu z internetu, jak wykorzystywać facebooka czy bankowe konta internetowe, jak robić zakupy przez internet i zaplanować podróż, od chwili wejścia do autobusu czy tramwaju, następnie pociągu i samolotu. I jak przez internet kupić bilety na te środki transportu.

– W tym roku zaplanowałem ponadto zajęcia związane z obsługą smartfonów i obróbką fotografii. Jeśli pojawi się zapotrzebowanie – przerobimy i inne problemy. Staram się prowadzić zajęcia elastycznie i dostosowywać je do poziomu umiejętności słuchaczy – zapewnia Krzysztof Kowalczyk.

Słuchacze zajęć komputerowych nie przynoszą laptopów na zajęcia, dobrze wyposażoną salę komputerową udostępnia gorzowska Akademia.

 

Andrzej Włodarczak

Zobacz wszystkie wpisy:

Komputer ułatwi życie

Komputer  ułatwi mi  życie   Środa godzina 14.00 i 15.00 to czas rezerwowany na kurs komputerowy dla słuchaczy UTW, który odbywa się w Akademii im. Jakuba z Paradyża przy ulicy Chopina w Gorzowie Wlkp. W dniu 20.11.2018r. odwiedziłam grupę pierwszą …

(czytaj więcej)
komputer

Tajniki wiedzy komputerowej

Poznajemy tajniki wiedzy komputerowej.   Gorzów Wlkp. marzec 2015 r.   Staraniem Gorzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowano i przeprowadzono kurs komputerowy dla słuchaczy w dniach 1 do 10 marca 2015 r. chwila skupienia… Program kursu oraz wszystkie uzgodnienia z organizatorem…

(czytaj więcej)
info

Podstawowe wiadomości

Informatyka                                                      prezentacja nowego programu operacyjnego na ekranie Zajęcia prowadzi Krzysztof Kowalczyk – pracownik Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Informatyka dla studentów UTW od 2007 roku prowadzona jest na wyższej uczelni – najpierw w Wyższej Szkole Informatycznej, a potem w…

(czytaj więcej)