Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

II koncert fortepianowy c-moll Sergiusza Rachmaninowa

II koncert fortepianowy c-moll  

Sergiusza Rachmaninowa 

            

Siergiej Wasilewicz Rachmaninow /1873-1943/ – rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent – studiował w konserwatorium w Petersburgu, a następnie w Moskwie. Jako pracę dyplomową przedstawił jednoaktową operę Aleko, za którą otrzymał złoty medal. W 1897 roku w Petersburgu odbyła się premiera jego symfonii, która okazała się totalną klęską. Przyczyn było kilka: antagonizmy między Petersburgiem a Moskwą, nieprzygotowanie orkiestry i pijany dyrygent Aleksander Głazunow. Młody kompozytor popadł w depresję i był bliski rezygnacji z komponowania. Na szczęście rodzina i przyjaciele, a w tym gronie lekarz psychiatra, pomogli młodemu melancholijnemu, wrażliwemu twórcy odnaleźć równowagę i siłę do pracy.
Większość kompozytorów tamtego okresu pisząc utwory w roli wykonawcy widziała siebie. Tak też było z Rachmaninowem. Koncert fortepianowy nr 2 powstał na przełomie lat 1900/1901,
a już w grudniu 1900 roku Rachmaninow wykonał jako solista części drugą i trzecią. Dla niego nie stanowiło to żadnego problemu, ale innych wykonawców doprowadzało do granic wytrzymałości. Cóż, nie każdy urodził się z długimi palcami i bardzo gibkimi dłońmi.

Rachmaninow wywodził się z arystokracji, tak więc dojście do władzy bolszewików było końcem Rosji, którą znał, kochał i z którą się utożsamiał. Wyemigrował wraz z rodziną i ostatecznie osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. W 1931 roku w „New York Timesie” ukazał się list otwarty podpisany m.in. przez kompozytora, w którym czytamy: „Potępiamy nieopisane męki, jakim Sowiety poddają lud rosyjski od 13 lat….. naznaczonych okrucieństwem, masowymi mordami i pospolitymi zbrodniami”. Skoro można własny lud……

Krystian Zimerman, urodzony 5 grudnia 1956 roku w Zabrzu – polski pianista, uważany za jednego z najwybitniejszych żyjących pianistów, pedagog. W 1975 roku wygrał IX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1976 roku podjął współpracę z Berliner Philharmoniker, nagrywał z największymi zespołami muzyki poważnej na świecie. Współpracował z takimi dyrygentami jak: Leonard Berstien, Pier Bouez, Herbert von Karajan. Witold Lutosławski, swój jedyny koncert fortepianowy zadedykował właśnie Zimermanowi , premiera odbyła się 19 sierpnia 1988 roku na Festiwalu Muzycznym w Salzburgu.

Seiji Ozawa urodzony 1 września 1939 roku w Shenyang – japoński dyrygent. W 1959 r. wygrał Konkurs Dyrygencki we Francji. Był to początek jego kariery. Szkolił się u boku Herberta von Karajana, Leonarda Bernsteina. Dyrygował orkiestrami w Toronto, San Francisco, Bostonie, Wiedniu. Współpracował z Operą Wiedeńską, a w 2002 roku dyrygował koncertem noworocznym filharmoników wiedeńskich.
Gdy do tych trzech gwiazd nad gwiazdami dołożymy jeszcze Bostońską Orkiestrę Symfoniczną, zaliczaną do najwybitniejszych orkiestr świata, to otrzymamy wręcz nieziemskie wykonanie II koncertu c-moll Rachmaninowa i to nam sprezentował na ostatnich zajęciach pan Lech Serpina w dniu 02.03.2022r. jako antidotum na tragiczną rzeczywistość, która dzieje się na oczach świata tuż za naszą granicą.

 

 

Tekst: Jolanta Żuchowska

Zdjęcia: Krystyna Karcz

powrót do strony głównej