Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

KOSMETYKI BEZ PARABENÓW

KOSMETYKI BEZ PARABENÓW

 

Dnia 14 października 2021 r. odbył się drugi wykład z Aromatorerapii wygłoszony przez panią Agnieszkę Przybył nt. olejku rozmarynowego.
Na wstępie ważna uwaga – rozpoczynając w domu przygodę z aromaterapią, należy najpierw wyeliminować w nim zbędne zapachy.
Olejek rozmarynowy jest jednym z najczęściej stosowanych zapachów w aromaterapii. Pomaga zmniejszyć poziom stresu i napięcia nerwowego, pobudza aktywność umysłową, łagodzi zmęczenie i wspomaga funkcje oddechowe, wykorzystywany jest także do zwiększenia poziomu koncentracji i czujności. Zapach olejku rozmarynowego pobudza apetyt oraz zmniejsza poziom hormonów stresu uwalnianych podczas napięć. Ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne wzmacnia układ odpornościowy, jest także skuteczny w udrażnianiu dróg oddechowych poprzez łagodzenie przekrwienia nosa i gardła.
Pani Agnieszka przeprowadziła małe doświadczenie z dyfuzorem zapachowym, łącząc gorącą wodę z kropelkami olejku rozmarynowego. Rozniósł się pobudzający, przyjemny aromat, który w postaci pary pomaga zmniejszyć stres i napięcia nerwowego, pobudza także do aktywności umysłowej.
Naturalne zapachy rezonują w nas inaczej niż syntetyczne, gdyż nie sam aromat jest najważniejszy, ale to, na czym jest budowany. Na początku XX wieku na rynek zaczęły wchodzić na dużą skalę syntetyczne substancje zapachowe. Wykorzystanie zapachu, jako strategii marketingowej jest bardzo skutecznym sposobem na wzrost sprzedaży danego produktu. Ale syntetyczne substancje zapachowe mogą powodować złe samopoczucie, bóle głowy, podrażnienia układu oddechowego i oczu oraz alergie. Preferuje się więc naturalne olejki eteryczne, które dają efekt wyciszenia, relaksu, pobudzenia lub poprawy koncentracji.

 

Tekst i zdjęcia: Krystyna Karcz

 

 

powrót do strony głównej