Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Linalol i lawenda

Linalol i lawenda

4 listopada 2021r.  miłośnicy aromatoterapii klinicznej wysłuchali kolejnego wykładu pt. „Minimalizowanie nadpobudliwości spowodowanej przestymulowaniem cywilizacyjnym”.
Na wstępie Pani Agnieszka omówiła procesy zachodzące w naszym organizmie oraz zjawisko odbierania bodźców przez mózg. Częścią odpowiedzialną za naszą pamięć oraz odczuwanie emocji jest „hipokamp”. Aby zrozumieć istotę odczuwania bodźców i ich przekazywania należy wyjaśnić pojęcie GABA.
Czym jest GABA – to inaczej gamma-aminomasłowy, czyli organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów, który w układzie nerwowym pełni rolę głównego przekaźnika o działaniu hamującym i zmniejszającym pobudliwość komórek nerwowych.

Jako główny neuroprzekaźnik hamujący czynności układu nerwowego pomaga utrzymać pamięć w dobrym stanie, szczególnie u osób starszych. Wspomaga koncentrację oraz utrzymuje aktywność fizyczną i umysłową.
W dzisiejszych czasach ciągły stres, presja życia codziennego, zajęcia o dużej aktywności fizycznej lub psychicznej są przytłaczające. Poprawę samopoczucia można osiągnąć wprowadzając między innymi: prawidłowy sen, ćwiczenia relaksacyjne i wyciszające, a także aromatoterapię kliniczną. Polega ona na wprowadzeniu człowieka w stan pobudzenia lub wyciszenia w zależności od stosowanych olejków eterycznych. Olejki cytrusowe powinno stosować się do południa, gdyż zapewniają pobudzenie naszego organizmu, natomiast po południu – olejki lawendowe, powodujące wyciszenie i uspokojenie. Głównym stymulatorem receptorów GABA jest linalol – organiczny związek chemiczny zaliczający się do rodziny terpenów, posiadający duży potencjał  leczniczy.

Ma on działanie uspakajające, odprężające, łagodzące stresy i lęki, przeciwdrgawkowe, przeciwbólowe, nasenne, przeciwzapalne oraz wzmacniające układ odpornościowy. Powszechnie występuje w wielu roślinach np. w lawendzie. Badania naukowe wykazały, że zawartość linalolu w lawendzie nie jest jednakowa – zależy od gatunku rośliny oraz kraju jej pochodzenia.

Wykład zakończył się  prezentacją kilku olejków eterycznych, których wybór zależy od bieżących potrzeb nabywcy oraz jego upodobań zapachowych.

Tego dnia niespodzianką było uczestnictwo w wykładzie przedstawicieli organizacji senioralnych z Niemiec, którzy w tym czasie odwiedzili UTW. Wizytę studyjną przygotowało Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”. Celem wizyty było odnowienie kontaktów oraz zainicjowanie nowej współpracy.

 

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia:

Bożena Dukiewicz

 

powrót do strony głównej