Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Opary a olejki eteryczne

Opary a olejki eteryczne

 

Aromaterapia Kliniczna to terapia zapachem wspomagająca poprawę zdrowia i jakości życia człowieka. W dniu 18 listopada 2021r. odbył się piąty wykład, który podejmował problem chorób neurodegeneracyjnych XXI wieku. Wykładowca, Pani Agnieszka, na wstępnie zaprezentowała nowy olejek i zaangażowała słuchaczy do aktywnego uczestnictwa w wykładzie. Jedna z pań wlała porcję olejku, założyła przykrywkę i włączyła dyfuzor – za chwilę rozniósł się zapach olejku eukaliptusowego, wprowadzając na sali przyjemny nastrój.
Myślą przewodnią wykładu było przedstawienie chorób cywilizacyjnych i skutki uboczne postępu technicznego jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Czynnikami, które mają ogromny wpływ na powstawanie chorób cywilizacyjnych są w wielu przypadkach :
– zanieczyszczenie środowiska naturalnego,
– powszechnie używane związki chemiczne,
– wysoko przetworzona żywność.
Wykładowca skoncentrował się w szczególności na wpływie oparów występujących powszechnie w naszym otoczeniu.
Opary to lotne związki chemiczne, których głównym źródłem pochodzenia są: farby, materiały ochronne, zmywacze, materiały wykończeniowe – masy gipsowe i tynki. Niekorzystne wdychanie oparów prowadzi do uszkodzeń, a nawet całkowitej degradacji zmysłu węchu, powodując choroby z grupy neurodegeneracyjnych, czyli uszkodzenia receptorów węchu. Na wiele czynników nie mamy wpływu, tym niemniej za pomocą detoksykacji najbliższego otoczenia możemy zmniejszać i zapobiegać negatywnym wpływom oparów, wykorzystując olejki eteryczne w zamian za środki chemiczne: odświeżacze powietrza, płyny do płukania tkanin czy płyny do mycia podłogi.
Poznając kolejne zagadnienia z zakresu aromatoterapii klinicznej zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele zapachów negatywnych towarzyszy nam w życiu codziennym. Uczymy się ich unikać lub zastępować zapachami naturalnymi, a pomagają nam w tym przykłady prezentowane przez prowadzącą Panią Agnieszkę.

 

Tekst i zdjęcia:
Bożena Dukiewicz

powrót do strony głównej