Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Zmarł Ireneusz Krzysztof Szmidt

4 maja zmarł Ireneusz Krzysztof Szmidt

 

4 maja zmarł Ireneusz Krzysztof Szmidt – poeta, dramaturg, reżyser teatralny, założyciel gorzowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Z Gorzowem Wlkp. związany od 30 lat. Współpracował z Teatrem im. J. Osterwy, Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury i Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Przez lata wydał kilkadziesiąt tomów wierszy i książek prozatorskich. Był redaktorem naczelnym  „Pegaza Lubuskiego”.  Odznaczony m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.  Laureat Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2005 za tom Ludzkie pojęcie. Nagrodzony Nagrodą Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. „Motyl” za całokształt dokonań.Wśród zasług wynikających z jego wyjątkowej aktywności należy wymienić przede wszystkim jego wkład w literacki dorobek na skalę kraju, a także poza nim. Jego wiersze zostały przełożone m.in. na język rosyjski, czeski, łotewski, niemiecki i esperanto.

Należy podkreślić, że Irek (tak kazał mi do siebie mówić), zawsze był życzliwy, uśmiechnięty, wrażliwy, otoczony artystami, dla których zawsze znajdował czas, by podpowiedzieć, nakierować, a przede wszystkim uwierzyć w siebie i w to co tworzą. Takiego go zapamiętałam.

Krystyna Woźniak

Pożegnanie odbędzie się 10.05.2021 roku (poniedziałek) o godz.13.15, w Gorzowskim Domu Pogrzebowym, ul Żwirowa 21 c.

powrót do strony głównej