Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Będziesz zawsze w naszej pamięci

Będziesz zawsze w naszej pamięci

 

Portret Irka z medalem Gloria Artis

Pół roku temu, 4 maja 2021 roku, odszedł na zawsze Ireneusz Krzysztof Szmidt – poeta, dramaturg, reżyser i krytyk teatralny, także dziennikarz . Związany był z gorzowskim środowiskiem kulturalnym od 1991 roku, kiedy to na zawsze opuścił Szczecin. Członek Związku Literatów Polskich od 1965 roku, założyciel i prezes gorzowskiego Oddziału ZLP od roku 2004. Autor licznych tomików wierszy, jak również dramatu pt. „Medea” wystawionego w jego reżyserii w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie. Współzałożyciel i pomysłodawca wielu czasopism kulturalnych: „Arsenał Gorzowski”, „Lamus”, „Pegaz Lubuski”.  Laureat wielu nagród, odznaczeń i dyplomów, m. in. Brązowego, Srebrnego i Złotego Medalu „Gloria Artis”, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, uhonorowany Nagrodą im. Jarosława Iwaszkiewicza za upowszechnianie literatury współczesnej. Od 1999 roku prowadził grupę literacką pod nazwą Poeci Okrągłego Stołu. Od wielu lat współpracował z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, gdzie prowadził Warsztaty Literackie.

Jest listopad, miesiąc wspomnień, zadumy i odwiedzin grobów najbliższych. 4 listopada 2021 roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta oraz Oddział w Gorzowie Związku Literatów Polskich razem zorganizowali wieczór wspomnień pt. „Ireneusz Krzysztof Szmidt w naszej pamięci” z udziałem osób, które go znały i ceniły. Obejrzeliśmy także spektakl poetycki pt. „Znam ciebie za mało” – koncepcja i ruch sceniczny Bartosza Bandury, wykonanie Strefa 2B. Usłyszeliśmy także fragmenty wierszy Ireneusza Krzysztofa Szmidta w recytacji Michała Anioła.

Spotkanie prowadziła Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk – prezes Oddziału ZLP w Gorzowie

Rolę gospodarza wieczoru pełniła prezes Gorzowskiego Oddziału ZLP Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk, która witając przybyłych podkreśliła obecność córki Pana Ireneusza, Kasi oraz przedstawicieli środowiska literackiego ze Szczecina z prezesem Leszkiem Dembkiem.

Dyplom i medal wręcza Leszek Dembek ze Szczecina

W kilku ciepłych słowach wspomniał on bohatera spotkania i wręczył pani Krystynie Kamińskiej medal wybity z okazji 70-lecia Oddziału ZLP w Szczecinie przyznany I.K. Szmidtowi za zasługi w krzewieniu kultury polskiej.
Wspomnienia o człowieku niezwykle aktywnym, twórczym, z wielką wyobraźnią były bardzo obszerne i trudno je wyrazić w krótkiej informacji. Każdy z zaproszonych gości wypowiadał się w sposób bardzo osobisty, tak jak to czynią dobrzy znajomi lub przyjaciele.
Na widowni cisza, przyciemnione światła, a na scenie okrągły stolik, bukiet kwiatów i wygodne żółte fotele. Można snuć wspomnienia godzinami powtarzając: a pamiętasz jak…., przypominam sobie…, kiedyś było tak miło…, tak nam go teraz brakuje…

Wspomnienia prezesa UTW Czesława Gandy

Wspomina Jan Tomaszewicz – dyr. Teatru im. J.Osterwy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspomnienia Edwarda Jaworskiego – honorowego dyrektora WiMBP

Wspomina Lidia Przybyłowicz – była dyr Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego

Rozmowa z dyr WiMBP Sławomirem Szenwaldem

Wspomina Zbigniew Murawski – przyjaciel ze Szczecina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciekawymi wspomnieniami o bohaterze podzielili się goście: Barbara Puzowska i Zbigniew Murawski ze Szczecina, a potem gorzowianie: Ewa Rutkowska – przyjaciółka rodziny, Czesław Ganda – prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Jan Tomaszewicz – dyrektor Teatru im. Juliusz Osterwy w Gorzowie, Edward Jaworski – honorowy dyrektor WiMBP w Gorzowie, Lidia Przybyłowicz – była dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego i Sławomir Szenwald – dyrektor WiMBP w Gorzowie.  Krystyna Kamińska wspomniała lata, kiedy poznali się z Irkiem i połączyli na dalsze wspólne życie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zakończenie wieczoru odbył się pełen impresji spektakl poetycki pt. „Znam ciebie za mało”. Usłyszeliśmy także fragmenty wierszy Ireneusza Krzysztofa Szmidta w wykonaniu Michała Anioła.

Koniec spotkania, goście opuszczają salę, gasną światła, a po chwili w opuszczonej bibliotece zapada cisza.

Ireneuszu! Zawsze zostaniesz w naszej pamięci!

 

 

Uczestnicy spotkania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst: Marta Kotowicz
Zdjęcia: Wanda Marecka

 

 

 

 

 

powrót do strony głównej