Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Międzynarodowy Dzień Inwalidów w Gorzowie Wlkp.

Międzynarodowy Dzień Inwalidów

w Gorzowie Wlkp.

 

Gorzów Wlkp. 9 kwietnia 2016 r.

Międzynarodowy Dzień Inwalidów to święto ustanowione przez Międzynarodową Organizację Pracy. Wydarzeniem inicjującym ustanowienie dnia była katastrofa górnicza 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii, w wyniku której śmierć poniosło 262 górników pochodzących z 12 krajów, a wielu doznało poważnych obrażeń zostając inwalidami.
Z tej okazji Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział w Gorzowie Wlkp. oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wlkp. organizują coroczne spotkania z niepełnosprawnymi artystami. W tym roku bohaterką spotkania była pani Hanna Krupa – uczestniczka warsztatów Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Armii Polskiej. Zaprezentowała ona swoją twórczość malarską i poetycką. Jej wiersze recytowała aktorka gorzowskiego teatru pani Teresa Lisowska. Recytacje przeplatane były piosenkami wykonywanymi przez Chór “Cantare”.
Bezpośrednio po spotkaniu z panią Hanną Krupą odbył się koncert zorganizowany przez Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie skierowany do organizacji pozarządowych, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych. Prezydent miasta Jacek Wójcicki wręczył przedstawicielom tych organizacji okolicznościowe podziękowania za tę działalność. Podziękowania otrzymało także Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku. W części artystycznej wystąpili: Chór “Cantare”, Mariusz Ambrożuk, Elżbieta Kuczyńska i Zespół Artystyczny “Buziaki”.

 

krupa

Bohaterka spotkania pani Hanna Krupa w towarzystwie Teresy Lipowskiej.

 

chor

Chór “ Cantare” i uśmiechnięte koleżanki z UTW.

 

prezydent

Wiceprezes Bogumiła Gruse odbiera podziękowanie od prezydenta miasta.

 

nowak

Bogdan Nowak a za nim od lewej: Ludwika Krawczyk, Bogumiła Gruse,
Alicja Markowska, Jolanta Żuchowska, Jolanta i Henryk Drubkowscy.

Tekst: Jolanta Żuchowska
Zdjęcia: Dorota Pilecka i Jolanta Żuchowska

 

powrót do strony głównej