Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Reminiscencje powarsztatowe

Reminiscencje powarsztatowe

 

Spotkanie otworzył prezes RSTK i UTW Czesław Ganda

W listopadzie 2021 r. odbywały się obchody 40-lecia RSTK oraz organizowane wspólnie przez RSTK i UTW warsztaty artystyczne „Aby trudne stało się łatwym” na Długim, dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego. 

21 stycznia 2022 roku w UTW podsumowano obie imprezy w formie koncertu pt. „Obrazy – Słowa – Dźwięki”.
*
Spotkanie rozpoczęła emisja filmu przygotowanego na 40-lecie RSTK. Zobaczyliśmy i usłyszeliśmy założycieli RSTK – Marię Przybylak i Czesława Gandę, młodszego o 40 lat. A potem przegląd spotkań, imprez, także trudnej pracy przy tworzeniu obrazów, zdjęcia z Warszawy, Białegostoku, a nawet Grodna i pikniku nad Niemnem. Po prostu ciekawe życie członków RSTK.
*
O idei warsztatów i głównego hasła „Aby trudne stało się łatwym”, które mobilizuje do przekraczania przyzwyczajeń, stawiania sobie nowych celów mówił prezes dwóch stowarzyszeń – RSTK i UTW Czesław Ganda. W ośrodku na Długim odbywały się zajęcia literackie, plastyczne, fotograficzne, były wykłady, a nawet ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu. Ciekawym eksperymentem okazały się zdjęcia wykonywane starą metodę kolodionu, przez fotografików Marcina Andrzejewskiego i Mariana Łazarskiego. Poddało się im kilka osób chętnych, a teraz mogły zobaczyć swoje zdjęcia, na których wyglądają, jakby mieli po 20 lat więcej. Ale to dopiero w drugiej części spotkania.

Natomiast w pierwszej były jeszcze kolędy w wykonaniu chóru „Uniwerek” pod dyrekcją Szczepana Kaszyńskiego, były piosenki, które śpiewała Oliwia Królikowska. Swoje wiersze przedstawili autorzy: Janina Jurgowiak, Tadeusza Jarosz, Krystyna Woźniak i Zbigniew Maćkowiak. Optymistyczny wiersz Janiny Jurgowiak na końcu.

 

Swoje wiersze przedstawili autorzy: Zbigniew Maćkowiak i Krystyna Woźniak

Piosenki śpiewała Oliwia Królikowska

 

 

Prezentacje te odbywały się w nastrojowym oświetleniu przygotowanym specjalnie z tej okazji. Jednak sala im. Alfreda Kielaka w UTW jest zbyt mała na takie duże imprezy z udziałem chóru, który śpiewał w bardzo bliskim kontakcie z widzami, co nie pozwala na kumulację dźwięków.

 

 

 

W galerii wystąpił Chór Uniwerek z gorzowskiego UTW

 

 

Znacznie lepiej, mimo niskiego sufitu, zabrzmiała piosenka wykonana przez chór w galerii. Bo właśnie tak rozpoczęła się druga część spotkania.
Na ścianach galerii można było obejrzeć fotografie, o których powyżej, a także obrazy wykonane przez uczestników warsztatów. Były tu prace gorzowian, ale także gości z całego kraju, którzy uczestniczyli w warsztatach. Specjalną składankę z dużą ilością zdjęć i wszystkimi pracami plastycznymi przygotował Eugeniusz Jaszkul.
I jeszcze lampka wina, ciasteczka i wspomnienia z tamtych dni, a może nawet plany na przyszłość, choć rzeczywistość mocno te plany ogranicza.

 

Janina Jurgowiak czyta swój optymistyczny wiersz

Janina Jurgowiak
RADOŚNIE
Żyj radośnie, klaruj wina,graj na harmonijce.
Tylko nie idź na siłownię,
bo to nuda i głupota,
zabójstwo myślenia.
Lepiej, bracie, skop ogródek
i wysiej nasiona.
Posadź drzewo, wąchaj kwiaty,
szukaj piękna wokół siebie.
Siądź na rower, jedź w nieznane,
Niech zaszumi w uszach wiatr.

Zaprzyjaźnij się ze światem,
nade wszystko kochaj,
śmiej się, jedz i pij.

Tekst: Krystyna Kamińska
Zdjęcia: Wanda Marecka

 

powrót do strony głównej