Hej kolęda, kolęda

Hej kolęda, kolęda!

Stało się już tradycją, że na początku roku kalendarzowego studenci UTW zbierają się, by wraz z zaproszonymi gośćmi wspólnie kolędować. Tegoroczne spotkanie miało miejsce 10 stycznia 2019 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. W wypełnionej do ostatniego miejsca sali amfiteatralnej spotkali się studenci i wykładowcy UTW w Gorzowie Wlkp. z zaprzyjaźnionymi grupami z Zielonej Góry, Międzyrzecza, Bogdańca, Witnicy i Kostrzyna nad Odrą. Spóźniony, ze względu na okres kolędowania, dotarł również proboszcz parafii katedralnej – prałat Zbigniew Kobus, życząc, żebyśmy zawsze przyjmowali Boga we wszystkim co robimy.

Konferansjerkę z elementami dyrygentury prowadził prezes Czesław Ganda z właściwą sobie elegancją, serdecznością i oczywiście muzykalnością. Przedstawił on starą polską tradycję śpiewania kolęd i zachęcił do kultywowania jej w rodzinach i grupach przyjaciół.

Wspólne kolędowanie odbyło się z wykorzystaniem techniki karaoke. Cała sala zaśpiewała pięć najbardziej znanych pieśni bożonarodzeniowych, dzięki tekstom na ekranie – aż po kilka zwrotek. Piękne, chociaż mniej popularne kolędy: „Pasterzu, pasterzu”, „Nad Betlejem ciemno”, „Radość dziś nastała” i „Tobie mały Panie”, przedstawiły chóry „Uniwerek” z Gorzowa pod dyrekcją Stefana Kaszyńskiego i „Moderato” z Zielonej Góry, którym dyryguje Bernard Grupa. Oprócz pieśni polskich usłyszeliśmy również francuskie i z kresów wschodnich. Oba chóry zachwyciły prezencją i bardzo profesjonalnym wykonaniem.

Stare teksty kolęd uzupełniły współczesne utwory nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia: „Spójrz, śpij”, „Kolęda Maryi” i „Noel”, wykonane przez młode wokalistki z gorzowskiego RSTK Oliwię Królikowską i Milenę Rucką. Dziewczyny przepięknie się prezentują na scenie i zdobywają liczne nagrody w rozmaitych konkursach i festiwalach, między innymi w konkursie kolęd i pastorałek.

W świąteczny nastrój, oprócz śpiewania, wpisała się również poezja nawiązująca do tej tematyki, w wykonaniu autorek – studentek UTW i członkiń RSTK: Łucji Fice, Grażyny Zarębskiej, Ewy Kosickiej, Janiny Jurgowiak, Tadeuszy Dziadosz, Krystyny Dziewiałtowskiej-Gintowt i Krystyny Woźniak.

Niespodzianką, a zarazem radosnym prezentem, okazał się dla seniorów występ grup tanecznych zespołu „Aluzja” z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie. Starsza grupa dziewcząt wykonała na bardzo wysokim poziomie baletowym taniec współczesny nawiązujący do magii świąt. Ale serca ukradła nam grupa kilkuletnich dziewczynek, które w pięknych zielonych sukienkach, przy wykorzystaniu świątecznych akcesoriów, zaprezentowały dwa układy taneczne „Dzwoneczek” i „Szła kolęda” do tekstów pastorałek. Brawom nie było końca.

Rozśpiewani i wzruszeni spotkaliśmy się na słodkim poczęstunku, a oba uniwersyteckie chóry długo jeszcze wspólnie kolędowały w holu biblioteki.

Tekst: Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt

Zdjęcia: Krystyna Karcz, Bernarda Burghardt, Marta Kotowicz