Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Spotkanie opłatkowe 2014

Opłatkowy wieczór z kolędami

chor

W tym roku spotkaliśmy się nie przed – jak to było w zwyczaju – a po Świętach Bożego Narodzenia, 29 grudnia 2014 roku. Także w innym miejscu – w sali Miejskiego Centrum Kultury „Zawarcie”, a towarzyszyli nam – również po raz pierwszy – członkowie Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Inicjatorem tych zmian był nasz nowy prezes – Czesław Ganda, od dawna również prezes RSTK.

 

frekwencja
Frekwencja dopisała

Nowa formuła wpłynęła na inną formę spotkania: nie było ani barszczyku, ani pierogów, a najważniejsze stały się kolędy.

oliwia
Oliwia Królikowska

Spotkanie rozpoczął i zakończył nasz chór „Uniwerek” pracujący pod kierunkiem Zbigniewa Bociana. Potem na przemian – kolęda wykonana przez solistów z RSTK i następna śpiewana przez wszystkich zgromadzonych.

reks
Łukasz Reks

Solo kolędy śpiewali: Oliwia Królikowska, Milena Rucka, Marzena Szumlańska-Śron i Łukasz Reks. Oni wykonywali piękne, ale raczej mało znane kolędy lub pastorałki, natomiast wszyscy zebrani – tradycyjne kolędy, których tekst wyświetlany był na dużym ekranie.

marzena
Marzena Szumlańska – Śron

A potem wszystko się wymieszało: soliści przeszli do tradycyjnych kolęd, tyle że w nowych aranżacjach, a publiczność znakomicie się wpisała do takiego stylu wykonania. I były brawa po każdej kolędzie: nie tylko dla Solistów, ale także dla wielkiego chóru RSTK. Tak to muzycznie ożywił nasz Uniwersytet nowy prezes, wszak muzyk z wykształcenia. On sam prowadził koncert, a także włączał się do śpiewania kolęd.

habdas
Roman Habdas

Między kolędami prezentowali się słowem członkowie RSTK z sekcji literackiej. Roman Habdas przypomniał Boże Narodzenie z lat jego dzieciństwa, gdy nadzwyczajnym prezentem były dwie pomarańcze. Jak się na nie czekało, jak podziwiało, jak pieściło, z jakim namaszczenie zjadało cząstkę. Siedząca obok mnie pani dopełniła wspomnienie: W moim domu często te wytęsknione pomarańcza albo wysychały, albo się psuły, bo tak je szanowaliśmy – powiedziała.

krysia
Krystyna Woźniak

Wzruszający swój wiersz o dziecięcej tęsknocie w dniach Bożego Narodzenia powiedziała Krystyna Woźniak.

publicznosc
Sala była pełna

Po zakończeniu koncertu członkowie chóru rozdali zebranym opłatek. Życzenia pomyślności Uniwersytetowi Trzeciego Wieku jako instytucji, a także indywidualnie zdrowia i radości wszystkim słuchaczom w 2015 roku złożyli nam pani poseł Krystyna Sibińska i przewodniczący Rady Miasta Gorzowa – Robert Surowiec. A potem długo jeszcze składaliśmy sobie wzajemnie życzenia. Tym, z którymi mamy wspólne zajęcia, tym, których znamy z wycieczek, tym, których spotykamy sporadycznie, a nawet nieznajomym, bo nie sposób znać wszystkich ponad 600 członków naszego stowarzyszenia. Poczęstunek także był inny niż w latach poprzednich: ciastka, słodycze, owoce, kawa, herbata, soki. Wszystko ze smakiem i kunsztem zostało wyeksponowane na stołach. O wystrój sali i oprawę kulinarną zadbał Samorząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

goscie
Zaproszeni goście

Na zaproszenie organizatorów, czyli Samorządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Zarządu RSTK i Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. na naszą imprezę przybyli:

sala
Oczekiwanie

  • • Krystyna Sibińska-posłanka do Sejmu RP
  • • Robert Surowiec-przewodniczący Rady Miasta Gorzowa
  • • Jan Kaczanowski- w-ce przewodniczący Rady Miasta
  • • ks prałat Zbigniew Kobus- proboszcz parafii katedralnej
  • • Edward Korban- Honorowy Prezes UTW w Gorzowie
  • • wykładowcy UTW w Gorzowie Wlkp.
  • • delegacje z Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Zielonej Górze, Skwierzynie, Kostrzynie, Strzelcach Krajeńskich, Sulęcinie i Witnicy.

oplatek
Opłatkowe życzenia

Rozchodziliśmy się zadowoleni ze wspólnoty, z kolęd, które nas połączyły, z nowej formuły spotkania, z tego, ze wszystkich nas łączy Uniwersytet Trzeciego Wieku.

stol
Stół wigilijny
sluchamy
Wszystkie miejsca zajęte
oklaski
Zasłużone brawa
zyczenia
Krystyna Sibińska – posłanka do Sejmu RP i Robert Surowiec – przewodniczący Rady Miasta Gorzowa
biesiada
Wigilijna uczta
Tekst: Krystyna Kamińska
Zdjęcia: Eugeniusz Jaszkul

 

powrót do strony głównej