Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Andrea Bocelli, ociemniały anioł śpiewu

Andrea Bocelli, ociemniały anioł śpiewu

14-06-2023.

Ostatnie zajęcia przed wakacyjną przerwą spędziliśmy słuchając utworów, które są powszechnie znane i rozpoznawalne ale tym razem w wykonaniu Andrea Bocellego, kolejnego tenora z listy życzeń słuchaczy. Bocelli urodził się 22 września 1958 roku w rodzinie pochodzenia chłopskiego. Zdiagnozowano u niego wrodzoną jaskrę. W wieku dwunastu lat doznał wylewu krwi do mózgu, podczas gry w piłkę nożną na pozycji bramkarza, w wyniku czego stracił całkowicie wzrok.
Jako dziecko wykazywał wielką pasję do muzyki. Według matki, odtwarzana na gramofonie muzyka poważna była jedyną rzeczą, która go cieszyła. W wieku sześciu lat wstąpił do szkoły z internatem, aby opanować alfabet Brailleʼa i móc uczyć się muzyki. W tym samym czasie rozpoczął naukę gry na fortepianie, opanował grę na flecie, saksofonie, trąbce, puzonie, gitarze i perkusji. W wieku czternastu lat wygrał swój pierwszy konkurs piosenki śpiewając „O sole mio”.
Po skończeniu szkoły średniej w 1980 roku studiował prawo na Uniwersytecie w Pizie i śpiew operowy w La Spezji. Miłość do muzyki wygrała. Po rocznej praktyce w kancelarii prawniczej Bocelli wybrał karierę śpiewaka, nie zważając na fakt, że ślepota definitywnie zamknęła mu drogę do scen operowych. Początkowo śpiewał w barach i startował w licznych konkursach muzycznych. Przełom nastąpił w 1993 roku po nagraniu z włoską gwiazdą rocka Zucchero „Miserere”. Rok później wygrał Festiwal Włoskiej Piosenki w San Remo.
Głos Bocelliego jednych zachwyca a inni wytykają mu braki w technice śpiewu. Faktem jest, że należy do śpiewaków, których płyty sprzedają się najlepiej pośród wszystkich śpiewaków świata. Do jego dyskografii należy kilkanaście albumów studyjnych, w tym osiem kompletnych oper. W 1998 roku został uznany za jednego z pięćdziesięciu najpiękniejszych ludzi magazynu People. Współpracował z wieloma znanymi na całym świecie artystami: Zucchero, Pavarottim, Lady Gagą, Barbarą Streisand, Celine Dion. Śpiewał dla królowej na Royal Variety Performanse w Londynie, dla wielu prezydentów i trzech papieży.
Prywatnie jest dwukrotnie żonatym. Pierwszą żoną była Enrica Cenzatti, z którą ma dwóch synów Amosa i Matteo. Od 2014 roku jest w związku z aktorką Veroniką Berti, w 2012 roku urodziła się ich córeczką Virginia. W 2014 roku muzyk uzyskał w Rocie Rzymskiej orzeczenie o nieważności pierwszego małżeństwa i para wzięła ślub kościelny w sanktuarium Montenero w Livorno.
Słuchaliśmy utworów z dziesiątego studyjnego albumu wydanego przez tenora w 2004 roku. Jedni bardziej, drudzy mniej zachwyceni, ale był to temat na życzenie i na pewno ktoś był bardzo kontent. I tak niepostrzeżenie zaczęliśmy wakacje. Wspólne zdjęcie, uściski, życzenia i do zobaczenia w październiku – OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA.

Tekst: Jolanta Żuchowska
Zdjęcia: Krystyna Karcz

powrót do strony głównej