Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Edukacja Muzyczna rozpoczęła nowy rok

Inauguracja zajęć z edukacji muzycznej

1 października 2025 r. Sekcja Edukacji Muzycznej uczestniczyła w pierwszym wykładzie prowadzonym przez pana Lecha Serpinę.

Pierwszego października od 1975 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki, zainicjowany przez Yehudi Menuhina ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki jako dobra ludzkości oraz propagowanie tych, którzy ją tworzą. Tak się złożyło, że na ten dzień przypadło pierwsze spotkanie miłośników muzyki w naszym uniwerku. Zaczęło się super, sala wypełniona, wszyscy zdrowi , uśmiechnięci no, a temat nie mógł być inny jak Fryderyk Szopen i XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, zwany Konkursem Chopinowskim.
Pan Lech Serpina wprowadził nas w temat przybliżając jego genezę i przywołał ojców założycieli tego światowego wydarzenia. Są to: Jerzy Żurawlew /1886-1980/- pianista, kompozytor, profesor, i późniejszy rektor Konserwatorium Warszawskiego, Aleksander Michałowski /1851-1938/ – pianista, kompozytor i pedagog i ostatni uczeń mistrza Karol Mikuli /1821- 1897.Panowie długo nie mogli znaleźć zrozumienia u ówczesnych decydentów aż do czasu gdy prezydentem został Ignacy Mościcki /1867-1946/ – naukowiec, wynalazca, budowniczy polskiego przemysłu chemicznego i mąż opatrznościowy idei. I tak cały świat muzyczny może przeżywać i delektować się twórczością Fryderyka Chopina. W części muzycznej słuchaliśmy utworów w wykonaniu Rafała Blechacza zwycięzcy XV Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku.

Tekst: J. Żuchowska
Zdjęcia: K. Karcz

 

 

 

powrót do strony głównej