Krótkie spotkanie z twórczością Händla
23.02.2022 rok
Georg Friedrich Händel – niemiecki kompozytor późnego baroku /1685-1759/, muzyczna gwiazda swojej epoki. Pozostawił po sobie niezwykle bogaty dorobek, szczególnie obfitujący w muzykę wokalno-instrumentalną. W 1727 roku z własnego wyboru, za zgodą króla Jerzego II stał się poddanym Wielkiej Brytanii i jest narodowym kompozytorem tego kraju.Podczas zajęć pan Lech Serpina przybliżył nam, powszechnie znane i doceniane jego kompozycje. Pierwsza to „Mesjasz” – trzyczęściowe oratorium skomponowane w 1741roku. Podczas prawykonania oratorium obecny na sali koncertowej król powstał z miejsca słysząc rozpoczynające III część Alleluja. Gest ten przeszedł do tradycji i jest kultywowany do dziś, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii.
Następnie „Muzyka na wodzie” – w katalogu dzieł kompozytora figuruje jako trzy suity, stanowiące przykład barokowej muzyki rozrywkowej, która uświetniła przejazd króla po Tamizie, a także „Muzyka sztucznych ogni” skomponowana w 1749 roku na zamówienie króla Jerzego II Hanowerskiego. Händel był bardzo płodnym twórcą, komponował opery, koncerty organowe, kompozycje sakralne, oratoria, wszystko na co było zapotrzebowanie i wiązało się z gratyfikacjami zapewniającymi życie w luksusie. Geniusz, który wiedział jak wykorzystać dany mu dar, z którym przyszedł na świat.
Słuchaliśmy, tylko w niewielkich fragmentach przywołane kompozycje, a szkoda, wielka szkoda. Ponadto wysłuchaliśmy arii z opery „Xerxes” na wiolonczelę w wykonaniu Piera Fourniera i części Koncertu nr 13, w której głos kukułki i słowika błyskotliwie imitują organy. Liczymy na więcej 😉
Tekst: Jolanta Żuchowska
Zdjęcia: Krystyna Karcz