„Rodem Warszawianin, sercem Polak,
a talentem świata obywatel”
Tymi słowami Cyprian Kamil Norwid oddał hołd największemu polskiemu kompozytorowi – Fryderykowi Chopinowi, którego koncerty, nokturny, polonezy czy mazurki na trwałe weszły do kanonu światowej muzyki.
Trudno przewidzieć jak długo potrwają rozpoczęte miesiąc wcześniej niż kalendarz studencki nakazuje zajęcia, albowiem pewien nieproszony gość covidem zwany już drugi rok rozdaje karty. My jednak, pełni wiary i głodu wiedzy, a także stęsknieni siebie nawzajem podjęliśmy wyzwanie i wystartowaliśmy.
Na bohatera kilku kolejnych spotkań Pan Lech Serpina wybrał Fryderyka Franciszka Chopina a to za sprawą zbliżającego się XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w dniach 2 – 23 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Na konkurs wpłynęło 500 nagrań, zakwalifikowano 87 pianistów, z tego połowę stanowią przedstawiciele Azji. Polskę reprezentuje 16 osób.
Konkurs ten jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych na świecie. Jest także jednym z niewielu konkursów monograficznych – wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora. Uważany jest także za jeden z najbardziej prestiżowych konkursów – wygranie lub otrzymanie jednej z nagród w konkursie otwiera drogę do światowej kariery.
Przygotowywany na konkurs materiał muzyczny jest tak obszerny, że zapewnia laureatom kilkuletnie koncertowanie na całym świecie. Wystarczy wygrać, „wpaść w ucho” właściciela studia nagraniowego lub mieć to coś i zostać zauważonym.
Pierwszy konkurs odbył się w dniach 23 – 30 stycznia 1927 roku. Zgodnie z przyjętymi założeniami konkursy miały się odbywać co pięć lat. Życie wymusiło kilka zmian – nie było konkursu z wiadomych względów w 1942 roku, pierwszy powojenny przeprowadzono w 1949 roku a następny dopiero po sześciu latach w 1955 roku. Roczne opóźnienie spowodowane było odbudową Filharmonii Warszawskiej. Od tego czasu konkursy odbywają się w Filharmonii Narodowej regularnie co pięć lat. Umownie tegoroczny jest ubiegłorocznym ale my to wiemy a problem będą mieli młodzi ludzie za x lat gdy przyjdzie im to historycznie ująć.
Początkowo konkursy odbywały się zimą, w okolicach daty urodzin kompozytora. Od 1970 roku zostały przeniesione na październik , w którym przypada rocznica śmierci kompozytora.
Na zajęciach 15 września słuchaliśmy utworów Fryderyka Chopina wykonywanych na instrumentach z epoki. Pan Lech Serpina nie podawał ani tytułów ani nazwisk wykonawców. Przyjął zasadę, że muzyka jest najważniejsza, mamy się w nią zanurzyć, poddać się jej magii i słuchać, słuchać,słuchać.
Tekst: Jolanta Żuchowska
Zdjęcia Krystyna Karcz