Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Rycerz, Antonio Lucio Vivaldi

Rycerz, Antonio Lucio Vivaldi

5-04-2023 r.

Vivaldi tytuł rycerza otrzymał z rąk cesarza Karola VI Habsburga. Po śmierci monarchy nie było już osoby, która równie mocno wspierałaby Vivaldiego, którego popularność zaczęła przemijać albowiem jego utwory w oczach krytyków nie nadążały za modą. Mógł się też do tego dołożyć gorszący katolickie społeczeństwo stosunek księdza do pięknej młodej muzy Anny Giraud. To już historia. Najważniejsze, że muzyka Vivaldiego rozbrzmiewa do dziś i staje się trampoliną do światowej kariery dla wielu współczesnych wykonawców.
Jednym z nich jest Nigel Paul Kennedy, angielski skrzypek (ur. 28.12.1956r.), uczeń Yehudi Menuhina i absolwent Juilliard Shool w Nowym Jorku. 25 Września 1989 roku w wytwórni EMI Kennedy nagrał „Cztery pory roku” na płycie winylowej, kasecie oraz płycie CD. Album stał się najlepiej sprzedającą się płytą z muzyką klasyczną w całej długoletniej historii wydawnictwa. W ciągu 6 miesięcy sprzedano ponad 2 miliony egzemplarzy. Nigel Kennedy to jeden z niewielu muzyków klasycznych, którzy zaistnieli na popowych listach przebojów wyłącznie dzięki nagraniom muzyki klasycznej. Jego osobowość i talent pozwoliły dotrzeć klasycznym utworom do szerszej publiczności.
Podczas ostatnich marcowych zajęć wysłuchaliśmy w jego wykonaniu dwóch części „Jesieni” i „Zimy”, do których sonety pióra samego Vivaldiego przeczytał pan Lech Serpina. Tak zakończyliśmy spotkania ze świecką muzyką Antonia Vivaldiego. Kolejne zajęcia wypadły nam w tygodniu wielkanocnym z wspaniale wkomponowaną w nastrój i czas muzyką sakralną. Z tej okazji wysłuchaliśmy: „Stabat Mater” na alt solo i orkiestrę, RV 621, to kompozycja Antonio Vivaldiego na jeden z Boleści Maryi. Premiera odbyła się w Brescii w 1712 roku. Muzyka jest tonowana w tonacji f-moll i jest generalnie powolna i melancholijna. Słuchaliśmy również innych utworów oratoryjnych i wokalno-instrumentalnych Vivaldiego.

Tekst: Jolanta Żuchowska
Zdjęcia: Krystyna Karcz

powrót do strony głównej