Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

W. A. Mozart na Zamku w Szczecinie

Z wizytą w Operze na Zamku w Szczecinie

 

Niedzielny wieczór 30 października 2022 r., prawie sześćdziesięcioosobowa grupa melomanów z naszego uniwersytetu spędziła zasłuchana w przecudowną, ponadczasową muzykę Wolfganga Amadeusza Mozarta a to za sprawą opery buffa „Cosi fan tutte”.
„Cosi fan tutte” to ostatnia opera komediowa Wolfganga Amadeusza Mozarta. Libretto do niej napisał Lorenzo Da Ponte. Prapremiera miała miejsce w Wiedniu 26 stycznia 1790 roku i dyrygował sam kompozytor. Dzieło powstało na zamówienie Józefa II i to jemu przypisuje się również według XIX wiecznej anegdoty zaproponowanie autorom tematu, opartego na wydarzeniach mających rzekomo wówczas miejsce. Niestety, cesarz z powodu choroby nie przybył na premierę i wkrótce zmarł. Libretto opowiada historię dwóch młodych oficerów, którzy wysławiali piękno i cnotę swych narzeczonych. Przysłuchujący się temu pewien wiedeński arystokrata, stary sceptyk i cynik założył się, że dowiedzie im jak wątpliwa jest wierność kobiet. Stary intrygant, chcąc udowodnić swoją rację wymyśla intrygę, która obfituje w przebieranki, sprytne fortele a nawet truciznę. Wszystko kończy się dobrze. Jest jednak pewne „ale” – opera budziła i budzi zróżnicowane opinie a to za sprawą stwierdzeń autora libretta. Sam podtytuł „Tak czynią wszystkie” albo Szkoła kochanków „jest jak iskra w składzie z amunicją”. A ze sceny można także usłyszeć „Wierność kobiety jest jak Feniks, wszyscy o niej słyszeli, ale nikt nie wie, gdzie jej szukać”. Może tak, może nie. A może to był chwyt reklamowy? Tego nie da się ustalić. Wszystko pozostanie w sferze domysłów. Faktem jest natomiast muzyka Mozarta – piękna, liryczna. Tylko zamknąć oczy i słuchać, słuchać. Należy wspomnieć, że po latach niesławy, z powodu jej niemoralnego wydźwięku opera zaczyna gościć na deskach wielu oper świata.
Rozmarzeni, rozdyskutowani o odbiorze dzieła, nieco zmęczeni ale bardzo zadowoleni wracaliśmy do Gorzowa. Nie był to jednak koniec miłych chwil. Pani Prezes Halina Urban, dziękując wszystkim za wspólnie spędzony czas napomknęła, że jeszcze w tym roku czekają nas kolejne kulturalne przeżycia. Dziękujemy i czekamy.

Tekst: Jolanta Żuchowska
Zdjęcia: Ewa Grześkowiak, Krystyna Karcz

„Projekt dofinansowany ze środków Rządowego Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025-edycja 2022″ .

 

powrót do strony głównej