Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wielcy patrioci w kilku słowach

Wielcy patrioci w kilku słowach, w kilku nutach

 

Trudno w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości temat ten pominąć podczas zajęć z edukacji muzycznej. Bohaterami kilku kolejnych zajęć byli więc Ignacy Jan Paderewski i Stanisław Moniuszko – wielcy Polacy, bezgranicznie oddani sprawom Polski.

Ignacy Jan Paderewski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk wykorzystywał swoją popularność w świecie, agitując za odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Działania te wspierał własnym majątkiem. Rozpowszechniał – zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych – twórczość Fryderyka Chopina. Zawsze podczas swoich koncertów grał jego utwory. Jego życiorys to gotowy materiał na serial ale …

Lech Serpina wykładowca Edukacji muzycznej

My mieliśmy okazję wysłuchać kilku utworów wykonanych przez samego mistrza, a wśród nich „Sonaty Księżycowej” z filmu o tym samym tytule, w którym Ignacy Jan Paderewski zagrał samego siebie.

Postać Stanisława Moniuszki, twórcy wielu oper, operetek, baletów, kantat, mszy i pieśni poznawaliśmy słuchając arii z opery „Straszny dwór” w wykonaniu takich mistrzów nad mistrzami jak: Bernard Ładysz, Bogdan Paprocki i Andrzej Hiolski. Słuchając tych utworów wielu z nas oddało się wspomnieniom o tym, kiedy po raz pierwszy byliśmy w teatrze, operze i jaki utwór zaraził nas miłością do tej dziedziny kultury.

Słuchacze UTW podczas wykładu

Tekst i zdjęcia: Jolanta Żuchowska   

 

powrót do strony głównej