Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wiosna, lato, jesień, zima…

Wiosna, lato, jesień, zima…

Nasze spotkania z twórczością Verdiego zbliżają się – niestety – do końca. Nie byłyby one kompletne bez „Czterech pór roku”. Le quattro stagioni, bo tak brzmi tytuł w oryginale, to cykl koncertów skomponowanych na skrzypce i orkiestrę smyczkową. Są one znakomitym przykładem tzw. muzyki ilustracyjnej, obrazowej, która naśladuje dźwięki
i zjawiska obecne w rzeczywistym świecie.
Każdy koncert składa się z trzech części i nosi nazwę jednej z pór roku. W partyturze znajdują się fragmenty sonetów opisujących charakter pory roku i nastroju jaki jej towarzyszy, napisanych prawdopodobnie przez samego autora. Wiosna to śpiew ptaków, lato kończą dźwięki gwałtownej burzy, jesienią słychać głosy wiejskiej zabawy po zbiorach i sygnały polowań a zimą, jak to zimą słychać trzaskający mróz.
Koncerty zostały skomponowane około 1720 roku w Mantui i wydane w Amsterdamie w 1725 roku z dedykacją czeskiemu hrabiemu Wenzlowi von Morzin, który był mecenasem Vivaldiego. Należą one do nieśmiertelnych utworów muzyki klasycznej wykonywanych na scenach całego świata. Wykonywanych i słuchanych z niesłabnącym aplauzem. Kontakt z przyrodą ma każdy, wystarczy przymknąć oczy, wyzwolić wyobraźnię i słuchać.
Mogliśmy to uczynić słuchając: Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewaka, partii solowych na skrzypcach w wykonaniu Mariusza Patyry
i Krzysztofa Kolbergera czytającego sonety Agnieszki Osieckiej.
Było to niezapomniane przeżycie tym bardziej, że rzadko się zdarza abyśmy mogli wysłuchać utwór w całości, najczęściej ograniczeniem jest miejsce i czas. Tym razem udało się, dziękujemy Vivaldiemu , dziękujemy Panu Serpinie i prosimy: jeszcze, jeszcze.

22-02-2023 r.

Tekst: J. Żuchowska
Zdjęcia: K. Karcz

 

 

powrót do strony głównej