Drugiego września 2017 roku w naszym kraju odbyła się szósta edycja Narodowego Czytania. Polacy po raz kolejny sami wybrali dzieło do publicznego odczytywania. Propozycja Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk obejmowała: Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego, Beniowskiego Juliusza Słowackiego oraz Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Ostatecznie obywatele wybrali do odczytania podczas szóstej edycji Wesele. Na tę lekturę głosowało prawie 18 tys. osób.
Dramat Wyspiańskiego czytano w wielu miejscowościach w kraju oraz za granicą, m.in. na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, Rosji, we Włoszech, Francji, w Hiszpanii, Portugalii, Węgrzech, Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Kazachstanie i Japonii. Akcję tą zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie.
Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura – wcześniej m.in wicedyrektor TVP Kultura. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy.
U nas w Gorzowie Wlkp. również to zacne przedsięwzięci miało miejsce. Klub seniora Pogodna Jesień przeobraził się na kilka godzin w salę weselną. Stoły nakryte białymi obrusami, na których było coś do ciała, uśmiechnięte dziewczyny w kolorowych wiankach na głowach zapraszały przybyłych gości wśród , których dominowały damy w wieczorowych sukniach, panowie w odświętnych ubraniach.
„Wesele” St. Wyspiańskiego to dramat bogaty w symbole. I tu jak w oryginale na wesele zaproszony został Chochoł, który miał honorowe miejscy obok pary młodej. Goście weselni przybywali gromadnie, wśród nich było liczne grono słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. zajmowali wygodne miejsca i tak o godz. 10.00 nasz prezes Czesław Ganda( Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp.)rozpoczął Narodowe czytanie. Może wstyd się przyznać pierwszy raz uczestniczyłam w tej tak ważnej dla nas Polaków społecznej akcji. Organizatorzy moim zdaniem stanęli na wysokości zadania, zaproszeni ( przedstawiciele władz – „ aktorzy”) wypadli znakomicie.
Uważam, że po takiej prezentacji na pewno większość z uczestników tej akcji ponownie sięgnie do tej nietuzinkowej lektury. W Narodowym Czytaniu w Gorzowie Wlkp. wystąpili : m.in. wojewoda lubuski Władysław Dajczak i kurator oświaty Ewa Rawa.
Tekst: Krystyna Woźniak
powrót do strony głównej