Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Fotograficy nad jeziorem Lipie

Fotograficy nad jeziorem Lipie w miejscowości Długie rysowali, śpiewali, tańczyli.
Trudne stało się łatwym.

W dniach od 10 do 14 września 2018r. uczestnicy różnych sekcji UTW z Gorzowa Wlkp. brali udział w zajęciach integracyjno-warsztatowych w miejscowości Długie. Wśród 50 słuchaczy było dziewięć osób zainteresowanych szczególnie fotografią. Grupa  rozwijała swoje umiejętności warsztatowe pod kierunkiem instruktora fotografii Oli Czarneckiej i jej męża Leszka. Założeniem warsztatów jest praca w swoich grupach i doskonalenie umiejętności, ale przede wszystkim podjęcie próby wykonania zadania w pozostałych dziedzinach sztuki. Zajęcia miały dodać odwagi, pokazać – zgodnie z przesłaniem – że to, co wydaje się trudne, może okazać się łatwe.

Grupa fotograficzna z nieodzownymi aparatami poruszała się dyskretnie po ośrodku oraz przeszła miejscowość wzdłuż i wszerz, poszukując inspiracji do analizy formalnej zdjęć, do wykonania reportaży z wyjazdu bądź uzupełnienia własnego archiwum. Fotografowano uczestników podczas realizacji różnych zadań: jezioro w świetle słońca lub księżyca, przystań żeglarską, napotkane zwierzęta, roślinność, architekturę, wykonywano ulubione przez wszystkich makrofotografie, a niektóre panie zaglądały w każdą dziurę.

Ponadto wykonano zdjęcia grupy literackiej, która wraz z innymi chętnymi przygotowała wieczór pod hasłem CAŁA POLSKA CZYTA „PRZEDWIOŚNIE” Stefana Żeromskiego.

Wiele podziwu i uznania w oczach oglądających i fotografujących wzbudził zaproszony na warsztaty artysta malujący ustami, Mariusz Mączka ze Strzelec Krajeńskich. Na podsumowaniu warsztatów była sposobność obejrzenia i podziwiania kilku jego prac.

Wieczorne zdjęcia wykonywano podczas kolacji przy ognisku połączonej z tańcami. Zwieńczeniem pobytu były prezentacje w postaci rysunków, gobelinu utkanego z roślin łąkowych, tańców, śpiewu chóralnego, tekstów dziennikarskich z pobytu oraz prezentacji slajdów wykonanych przez sekcję fotograficzną.

Tekst: Anna Kowala-Nadolna.

Zdjęcia: członkowie warsztatów fotograficznych UTW.

 

 

powrót do strony głównej