Jedziemy na wycieczkę z PTTK
Rok akademicki 2021/2022 zaczął się tym razem wyjątkowo wcześnie, bo już w miesiącu wrześniu, a więc jeszcze w lecie. Jest w miarę ciepło i słonecznie, można zatem organizować zajęcia fotograficzne w plenerze. Skorzystaliśmy zatem z okazji wyjazdu na wycieczkę organizowaną przez Oddział Zakładowy PTTK „Stilon,” zatytułowaną „Śladami Zamków, Pałaców i Dworów Ziemi Lubuskiej” – Brody i okolice. Wyruszyliśmy w drogę autokarem w sobotę 25 września 2021r.o godz.7.00 rano. Przed nami południowa część województwa lubuskiego z krainą bogatą w ciekawe, stare obiekty, niestety w większości zaniedbane.
Pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy się to Lubsko. Pod opieką miejscowego przewodnika Pana Bartosz Łapy podziwialiśmy miejskie zabytki – renesansowy Ratusz z 1580 roku, secesyjną kamienicę z XIX wieku, Kościół Nawiedzenia NMP z XIII wieku, Wieżę Pachołków Miejskich oraz Zamek z 1570 roku. Wszystkie obiekty są zadbane i pełnią funkcję użytkową w mieście.
Po godzinie 14.00 zjedliśmy obiad w miejscowym barze „U Zosi” i ruszyliśmy w dalszą trasę.
Jedziemy lokalnymi, wąskimi drogami, które prowadzą do zaplanowanych miejscowości. Znajdujemy tam oczekiwane przez wszystkich zamki, pałace i dworki. Zastajemy budowle w różnym stanie – zaniedbane, częściowo odnowione, a czasem wręcz ruiny. Samotne mury imponują połączeniem świata przyrody z tym, co stworzyli ludzie. Dla fotografa to ciekawe doświadczenie w poszukiwaniu atrakcyjnych i tajemniczych detali, tym razem starych i zaniedbanych.
Zatrzymujemy się autokarem w kilku wsiach, aby obejrzeć i sfotografować pozostałości po dawnych, bogatych majątkach.
– Zespół pałacowy w Bieczu z XVIII wieku – ostatnia przebudowa z XIX w.(obecnie pod opieką Fundacji Ochrony Zabytków, udostępniony do zwiedzania). Zabytki w Bieczu poznajemy pod opieką Ani Dziadek i jej męża,
– Kościół filialny p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Bieczu – XVIII wiek,
– Pałac w Luboszycach – z XIX wieku (obecnie w niezłym stanie, stopniowo remontowany, obecnie jest własnością Agencji Nieruchomości Rolnych),
– Zamek w Osieku – dwór w ruinie z dwiema cylindrycznymi wieżami, , przebudowany w XIX wieku stał się pałacem, użytkowany do lat 70-tych, obecnie własność prywatna,
– Dwór w Kole – zbudowany w XIX wieku. Po wojnie budynek przeznaczony na mieszkania dla pracowników i biura miejscowego PGR. Obecnie opuszczony, popadający w ruinę.
– Pałac w Brodach – rezydencja Brühlów do końca II wojny światowej. W 1945 r. zniszczony przez wojska radzieckie. Po wojnie zabezpieczony w latach 1961–1964. Od tego czasu pozostaje nieużytkowany.Działalność hotelarsko-gastronomiczna prowadzona jest w dwóch odrestaurowanych oficynach pałacowych. Od 2013 roku podejmowane są starania mające na celu odbudowę pałacu głównego, do tej pory przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonano remont dachu oraz konstrukcji nośnej.
Z pałacem wiąże się ciekawa historia – właściciel hrabia Bruhl posiadał wielki skarb w postaci ogromnego zestaw z porcelany miśnieńskiej zwany Serwisem Łabędzim. W czasie wojny zamurował go w piwnicy licząc na ponowny powrót. Po wojnie odkryli go niestety szabrownicy przeznaczając część na sprzedaż, a część po prostu zniszczyli.
Do Gorzowa przyjechaliśmy zgodnie z planem około godz. 20.00. Wszyscy uczestnicy wycieczki serdecznie dziękują Alkowi Grabowskiemu za opracowanie i kierowanie VI wycieczką z cyklu „Zamki, pałace, dworki”. Dla nas jest to kolejne, ciekawe doświadczenie wzbogacające warsztat pracy fotografa-amatora.
Tekst: Marta Kotowicz
Zdjęcia: Anna Zaborowska, Grażyna Światkowska, Wanda Marecka, Ola Czarnecka, Ewa Szwagrzyk, Ewa Grześkowiak, Marta, Kotowicz, Bernarda Burghardt
aaa
powrót do strony głównej