Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wiejskie klimaty – wernisaż fotograficzny

WIEJSKIE KLIMATY
Wernisaż fotograficzny

          W artykule pt. PLENER FOTOGRAFICZNY W SANTOCZNIE napisanym przez Ewę Wasilewską na stronie Warsztatów Fotograficznych, możemy przeczytać o spotkaniu grup fotograficznych w Santocznie w dniu 2 maja 2018 r. Podczas spaceru po wsi Santoczno, brzegiem jeziora Mrowinko, wzdłuż rzeczki Santocznej, a także po posesji pani sołtys Marii Matwiejuk oraz ogrodu przy domku Haliny Urban z UTW, powstało mnóstwo zdjęć. W pracowni oglądaliśmy je z przejęciem i dużym zainteresowaniem. Tak zrodził się pomysł, by zorganizować wystawę, którą można właśnie oglądać w Filii nr 3 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na osiedlu Piaski.
Wernisaż odbył się 1 marca 2019 r. Swoim przybyciem zaszczycili nas m.in. prezes UTW Czesław Ganda oraz pan Stefan Ratajczak z Rady Sołeckiej Santoczna. Byli autorzy prac, młodzież z MDK, rodziny, znajomi, a także czytelnicy biblioteki.
Prezes wręczył na ręce pani kierowniczki biblioteki wydawnictwo jubileuszowe UTW oraz kilka pozycji poetyckich gorzowian w celu udostępnienia ich mieszkańcom osiedla. Naszej instruktorce Oli Czarneckiej podziękował za to, że tak ciekawie inspiruje do pracy emerytów, za to, że dużo działa i robi to wspaniale. Zadedykował jej i odczytał nam ze swoistym wdziękiem zabawny wiersz pt. ALEKSANDRA z „Księgi imion” Ferdynanda Głodzika:

Aleksandra
Chce się zająć jeśli państwo mi pozwolą
Aleksandrą – przez przyjaciół zwanych Olą.
Gdy cię gnębią złe nastroje, gdy masz chandrę,
o poradę poproś wtedy Aleksandrę.

Dla niej kiedyś układano zgrabne rymy,
które zwą się po dziś dzień aleksandryny;
u Jankesów, co się czują od nas lepsi,
zamiast naszej Aleksandry jest Alexis!

Niech zamilknie męska zawiść, zazdrość wszelka,
Aleksandra też czasami bywa wielka!
Chciałbym, aby od Gorzowa aż do Słońska
Królowała Aleksandra Macedońska.

To samo powiedziała o Oli Ewa wręczając jej bukiet kwiatów w imieniu autorek zdjęć: Gdyby nie Ola, nie byłoby nas. Dziękujemy jej za to, że wkłada tak dużo pracy, czasu i serca, byśmy mogły być zadowolone ze swojego nietypowego hobby.
Była kawa, herbata, słodki poczęstunek i wrażenia z wystawy.
Jako że mieliśmy do dyspozycji więcej miejsca i antyram, Ola dołożyła jeszcze kilka zdjęć z warsztatów w miejscowości Długie, które odbyły się we wrześniu 2018 r.

Autorzy prac prezentowanych na wystawie w Filii nr 3 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej:
Basia Krupecka, Ewa Wasilewska, Ewa Szwagrzyk, Ewa Grześkowiak, Ala Sikora, Benia Burghardt, Marta Kotowicz, Leszek Czarnecki, Ola Czarnecka, Krystyna Karcz, Zosia Matyasz, Wiesław Gol, Ela Białecka, Ala Kęcik, Bogusia Gryzima-Grylicz, Ania Kowala-Nadolna.

 

Tekst: Anna Kowala-Nadolna
Zdjęcia: Ewa Wasilewska, Ola Czarnecka

powrót do strony głównej