Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Zdjęcia ognia

Zdjęcia ognia

Spróbuj zrobić zdjęcie ognia. Zobaczysz, że to wcale nie jest proste. Bo albo wyjdzie smutny płomyczek jak w nekrologu, albo jedno wielkie kłębowisko nie do opanowania. A członkowie sekcji fotograficznej znakomicie sobie z tematem ogniem poradzili.
Sfotografować ogień – to czwarte zadanie, jakie postawiła przed nimi Aleksandra Czarnecka – Mistrzyni i koleżanka jednocześnie, prowadząca zajęcia sekcji fotograficznej UTW. Wcześniej fotografowali wodę, powietrze i ziemię. Też nie było łatwo.
23 marca 2024 roku w galerii UTW na wystawie „Żywioły – Ogień” pokazali swoje najnowsze prace. Bardzo ciekawe prace. Dominującym kolorem jest czerwony pomieszany z pomarańczowym, czyli naturalny kolor ognia. Ale z ognia może być szary dym, ogień może być jasnożółty, a nawet niebieski. Płonąć może wielkie ognisko, delikatna świeca, lub tylko zapałka. Może jedna, albo cały zestaw, który zbuduje skomplikowaną kompozycję. Ogień może być częścią realistycznego obrazu albo stworzy abstrakcję.
Osobną i ważną częścią tej wystawy są podpisy. Kierują one myśl oglądającego w kierunku poezji. Podpis tu nie jest informacją o tym, co widzimy na obrazie, a uruchamia wyobraźnię.

Żywioły – Ogień” to bardzo ciekawa, piękna i mądra wystawa. Naprawdę warto przeznaczyć trochę czasu na jej wnikliwe obejrzenie.

Wystawę otworzyła pani prezes UTW Halina Urban, która w towarzystwie pani wiceprezes Danuty Haluszki wręczyła bukiet kwiatów Oli Czarneckiej w podziękowaniu za jej prace z fotografikami. Muzycznie na skrzypcach gościom wernisażu towarzyszył niezawodny Leszek Serpina. Na otwarcie wystawy stawili się chyba wszyscy autorzy zdjęć z licznymi członkami rodzin oraz bardzo wielu przyjaciół UTW, członków sekcji fotograficznej oraz… ognia.
Autorami prezentowanych zdjęć są słuchacze UTW oraz młodzież z Pracowni Fotograficznej Młodzieżowego Domu Kultury.
Z UTW: Aleksander Grabowski, Krystyna Karcz, Zofia Matyasz, Czesław Białas,
Ewa Szwagrzyk, Bernarda Burghardt, Jacek Mickowski, Jarosław Ostrowski,
Mieczysława Trościanka, Grażyna Świątek, Lila Nowakowska, Wiesław Tonak,
Ewa Grześkowiak, Marta Kotowicz, Aleksandra Czarnecka, Renata Bagińska,
Jolanta Maciejewska, Ewa Kosińska, Henryka Kondracka, Janina Morawiec,
Danuta Kubisiak.
Z MDK: Aleks Szczepaniak, Blanka Tarazewicz, Emilka Czyrwony, Jan Kustosz,
Lena Nowak, Zofia Paradowska, Wojtek Duda, Hanna Sienkiewicz.

Tekst : Krystyna Kamińska

powrót do strony głównej