Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Abstrakcyjnie w szkole muzycznej

Abstrakcyjnie w szkole muzycznej

 

W dniu 29.11.2018 odbył się kolejny wernisaż prac plastycznych uczestników Warsztatów Plastycznych UTW, tym razem w zaprzyjaźnionej Szkole Muzycznej I stopnia.

Konwencja otwarcia wystawy była podobna do poprzednich: prowadzący, były dyrektor szkoły, Lech Serpina omawiał wystawę, a w przerwach swoje umiejętności prezentowały dzieci uczęszczające na zajęcia muzyczne.  Zebranym rodzicom opowiedział też o Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz o współpracy szkoły z naszą pracownią plastyczną. Zachęcił, by nie doszukiwać się  tematów przedstawionych prac, ponieważ dominuje w nich malarstwo abstrakcyjne.

Występ muzyków rozpoczęła mała pianistka utworem o jakże abstrakcyjnie brzmiącym tytule „Żyrafa w muszce”. Prowadzący omówił w skrócie abstrakcję jako kierunek w historii sztuki, porównał środki plastyczne z doznaniami muzycznymi.

Po kolejnym występie zostali przedstawieni autorzy prac plastycznych. Profesor Eugeniusz Jaszkul opowiedział o walorach artystycznych obrazów, o wpływie na percepcję oglądających poszczególnych elementów, takich jak: światło, plamy, kierunki, kontrasty. Treść ich jest w takim przypadku drugorzędna bądź nie ma znaczenia.

Dzieci grały na różnych instrumentach: fortepianie, akordeonie, wiolonczeli, gitarze, skrzypcach. Wśród wykonawców rozpoznaliśmy naszego znajomego z ostatniego wernisażu w galerii UTW, Wojtka Dąbrowskiego, który grał na saksofonie.

Lech Serpina przypomniał, kto wcześniej miał w tej galerii swoje indywidualne wystawy, a były to: Lilla Wasiak, Barbara Zalewska, Janina Pietrzak, Halina Sobczyk, Anna Kowala-Nadolna oraz Helena Pawlak.

W aktualnej wystawie swoje prace pokazują:

 1. Janina Pietrzak
 2. Barbara Zalewska
 3. Maria Beigier
 4. Wanda Marecka
 5. Magda Hrebeniak
 6. Henryka Kondracka
 7. Kazimiera Weiher
 8. Wiesława Szmit
 9. Józefa Sidorowicz
 10. Zbigniew Radzioch
 11. Mieczysława Płóciniczak
 12. Waleria Jaźwińska
 13. Barbara Krupecka
 14. Lilla Wasiak
 15. Teresa Olszyńska
 16. Jan Prusiński
 17. Anna Kowala-Nadolna
 18. Ryszard Migacz
 19. Halina Sobczyk
 20. Bożena Rej
 21. Waleria Waskunowicz
 22. Maria Bobrowicz
 23. Małgorzata Olewska
 24. Teresa Trzmielewska
 25. Janina Capała

 

Tekst: Anna Nadolna-Kowala

Zdjęcia: Eugeniusz Jaszkul

powrót do strony głównej