Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Malowanie daje mi radość

Malowanie daje mi radość

 

Piątek 19 listopad 2021 r. godz. 17.00 – to ważny dzień dla Sekcji plastycznej UTW w Gorzowie Wlkp. Do galerii przybyli goście, aby wziąć udział w kolejnym wernisażu malarskim, tym razem Grażyny Bandy, która mieszkając w Witnicy, chętnie uczestniczy w plenerach malarskich organizowanych przez plastyków z gorzowskiego Uniwersytetu.
Spotkanie otworzył w-ce prezes UTW Zbigniew Radzioch, po nim wiele miłych słów na temat malarki usłyszeliśmy od prezesa Czesława Gandy. Profesor Eugeniusz Jaszkul podkreślił bogactwo tematyki jej prac, zróżnicowanie technik wykonania i ciekawą kolorystykę. Na obrazach widzimy postacie ludzkie, martwą naturę, architekturę abstrakcje i pejzaże. W pięknych barwach pokazana jest przyroda wokół nas, są także zwierzęta. Głos zabrał również honorowy prezes Edward Korban i w-ce prezes UTW w Witnicy Roman Sybal, który podkreślił jej umiejętności, wytrwałość oraz wielki zapał. Na końcu usłyszeliśmy wzruszony głos bohaterki, która bardzo przeżywała swoją pierwszą indywidualną wystawę malarską w galerii. Dziękując wszystkim za pomoc i wsparcie trudno opanowała wzruszenie i łzy. Miłym akcent wieczoru były piękne kwiaty i życzenia od najbliższych złożone na ręce malarki Grażyny.
Po części oficjalnej goście rozeszli się po galerii – podziwiali obrazy, komentowali i chętnie czytali prospekty z informacją o autorce:

Grażyna Banda

Kilka zdań o mnie…
Szukając zajęcia po zakończeniu pracy zawodowej , sięgnęłam po to, co od zawsze sprawiało mi przyjemność, przy czym mogłam odpocząć , pomarzyć i trochę oderwać się od rzeczywistości .
Od kilku lat należę do sekcji plastycznej UTW w Witnicy, którą aktywował p. Franciszek Faściszewski, a obecnie prowadzi ją p. Staszek Dziadak.
Dzięki pracy w tej sekcji mogłam uczestniczyć już w kilku plenerach organizowanych w Słońsku, Ośnie Lubuskim, Pobierowie, Przytocznej i w Witnicy. Moje prace brały udział w wystawach poplenerowych i w wystawach zbiorowych naszej grupy plastycznej w kilku punktach w Witnicy. Indywidualnie swoje prace prezentowałam w niewielkiej galerii „Na ścianie” w ZSZ w Witnicy (akryle/olej) i w Przychodni rehabilitacyjnej w Witnicy (akwarele).
Malowanie daje mi radość i odprężenie, lubię spędzać czas w pracowni, lubię nowe wyzwania, tematy, techniki malowania.
Zaczynałam od prostych szkiców ołówkiem, tuszem, potem przyszedł czas na pędzle, farby olejne, akrylowe i akwarelowe.
Technikę akwarelową poznałam na krótkich warsztatach z p. Izą Berdowską i Krystyną Lubański. Akwarele to trudna i wymagająca cierpliwości technika malowania. Okazała się dla mnie najtrudniejsza z dotąd poznanych, ale bardzo ją lubię i będę nad nią pracować.
Jestem amatorem, maluję tak jak podpowiada mi moja wrażliwość. Sięgam po różne tematy do malowania, niektóre czerpię z Internetu, inne z otaczającej nas rzeczywistości , jeszcze inne podsuwane są przez organizatora pleneru lub prowadzącego zajęcia plastyczne w UTW.
Nie każde próby kończą się powodzeniem, zawodzi wyobraźnia, zawodzi ręka, oko się męczy, ale jeszcze mnie to nie zraża i dopóki malowanie będzie sprawiało mi przyjemność, nie porzucę go.
Na swojej drodze spotkałam wiele życzliwych mi osób jak choćby Olek Migdal, Ewa Barska, Franciszek Faściszewski, Iza Sak, Roman Czarnecki, Stanisław Dziadak, Eugeniusz Jaszkul, które słowem i swoim doświadczeniem wspierały mnie i mobilizowały do rozwoju umiejętności malarskich, za co jestem im bardzo wdzięczna.

Grażyna Banda

Zapraszamy do Galerii UTW w kamienicy przy ulicy Jagiełły 15.
Życzymy ciekawych wrażeń artystycznych.

Tekst: Marta Kotowicz, Grażyna Banda
Zdjęcia: Wanda Marecka, Eugeniusz Jaszkul

 

 

powrót do strony głównej