Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

podstawowe wiadomości

Plastycy

 

Sekcja plastyczna Zajęcia prowadzi Eugeniusz Jaszkul, odbywają się w środy po południu.
Aktualnie do sekcji plastyki należy 48 osób i ze zdziwieniem wspominamy początki, gdy z trudem gromadzono podstawową grupę. Od początku instruktorem jest Eugeniusz Jaszkul, którego cenimy za wiedzę, fachowe uwagi, cierpliwość i nieograniczoną ilość czasu na doskonalenie naszych amatorskich warsztatów. Wykonujemy prace w różnych technikach plastycznych, ale ciągle najwięcej malujemy obrazów olejnych. W ramach sekcji swoje umiejętności i spojrzenie doskonalą także fotograficy.
Pierwsza wystawa zbiorowa członków sekcji, jaką zorganizowano w 1998 roku z okazji 5-lecia UTW w sali posiedzeń Urzędu Miasta, wzbudziła zdziwienie i zachwyt poziomem oraz różnorodnością. Wyróżnieniem było także zaproszenie w 2000 roku nas na pierwszą wystawę w Berlinie.
12 marca 2004 roku zapisał się złotymi zgłoskami w historii sekcji. Tego dnia prezes Edward Korban w obecności wszystkich, którym jest miła plastyka, otworzył Galerię UTW. W oryginalnie sklepionych piwnicach budynku UTW prezentowane są wystawy prac członków sekcji oraz zaproszonych gości. Otwarcie każdej wystawy jest niezwykle uroczyste, z udziałem nie tylko członków sekcji, ale wielu innych słuchaczy, rodzin bohatera i innych specjalnie zaproszonych gości. Własna galeria umożliwia nam zapraszanie profesjonalnych plastyków z ich wystawami. Pokazywali się u nas: Wojciech Plust, Marek Elsner, Jerzy Gąsiorek, Zofia Bilińska, Grzegorz Romanczenko, Aleksander Popow, Augustyn Jagiełło, Juliusz Piechocki, Roman Piciński i Jerzy Gryga. Nasza galeria czynna jest przez cały tydzień, bo to my pełnimy w niej dyżury. W galerii oraz w sąsiednich pomieszczeniach odbywają się nasze cotygodniowe spotkania warsztatowe. Tu także możemy zawsze malować o innych porach. Chętnych jest sporo, choć inni wolą pracować we własnych domach, a na spotkania przynoszą prawie gotowe prace.
Jesteśmy liczną sekcją, mamy własny samorząd, prowadzimy kronikę i przyznajemy własną nagrodę – Złotą Paletę. Otrzymali ją: Barbara Zalewska (2010) za sprawne kierowanie samorządem sekcji, Kazimierz Bieliński (2011) za profesjonalne wykonanie oświetlenia galerii oraz Lidia Wasik (2012) za aktywną działalność na rzecz sekcji.

 

Autor tekstu i foto – brak.

powrót do strony głównej