Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Świat w barwach

„Świat w barwach”
chociaż (!) z Zielonej Góry

 

Wzajemne prezentacje artystyczne stały się już tradycją lubuskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. 8 lutego 2019 roku w galerii Gorzowskiego UTW otwarta została wystawa malarstwa słuchaczy z Zielonej Góry zatytułowana „Świat w barwach”. Zielonogórscy goście przed wernisażem wybrali się do oddziału „Spichlerz” Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta, gdzie przywitał ich kierownik obiektu Lech Dominik. Po salach muzealnych zostali oprowadzeni przez Krzysztofa Jędrzejczaka – asystenta muzealnego. Bogactwo i różnorodność ekspozycji wywarły duże wrażenie.

Wystawa zatytułowana „Świat w barwach” obejmuje 40 prac o zróżnicowanej tematyce, wykonanych w różnych technikach.
Autorzy reprezentują cztery działające w Zielonogórskim UTW grupy plastyczne: KONTRAPOST, PASTELE, TERMOPILE i ALLA PRIMA prowadzone przez artystów plastyków:
Leopolda Kolbiarza, Katarzynę Filipowicz-Burchart i Zbigniewa Szymoniaka.

         Zwrócili oni uwagę, że nie tylko twórczość, ale również uczestnictwo w wystawach, uczy lepiej dostrzegać otaczającą nas rzeczywistość i jej artystyczne przetworzenie. Ponieważ, jako seniorom, nie zostało nam już aż tak wiele czasu – nie powinniśmy go tracić i przetwarzać świat w przyspieszonym tempie. Wielobarwność wystawy oraz zbliżanie się wiosny podkreślone zostało gorzowsko-zielonogórską wymianą pięknych kompozycji kwiatowych.

 

Eugeniusz Jaszkul – instruktor sekcji plastyki gorzowskiego UTW – zaprosił wszystkich do zwiedzania wystawy stwierdzając, że klimatyczne wnętrze naszej niewielkiej galerii podkreśla jeszcze bardziej urodę prezentowanych prac.

Wernisaż urozmaicił krótki, ale bardzo dynamiczny, koncert na akordeonie w wykonaniu Dawida Hajduka – ucznia Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. J. Ciesielskiego w Gorzowie Wlkp.

Przy lampce wina lub soku i słodkim poczęstunku, trwała jeszcze długo wymiana poglądów na sztukę. Trzeba przyznać, że nasi gorzowscy i zielonogórscy plastycy tworzą coraz piękniejsze prace i sporo ich nie odbiega poziomem od obrazów profesjonalnych. Może wpływa też trochę na to mała, przyjacielska rywalizacja obu grup?

 

Podziękowania dla gorzowskich i zielonogórskich plastyków za przyjacielską współpracę

Opracowała: Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt

Zdjęcia: Barbara Krupecka, Eugeniusz Jaszkul

 

powrót do strony głównej