Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wernisaż wystawy w Galerii UTW

Niechaj widz w duszy swej dopowie

 

W piątek, 23 listopada 2018 r. odbył się wernisaż prac plastycznych dwóch uczestniczek zajęć Warsztatów Plastycznych WALERII WASKUNOWICZ i HALINY JANKOWSKIEJ.

WALERIA (dla bliskich i znajomych LONIA) zawsze interesowała się sztuką, ale praca zawodowa uniemożliwiała rozwijanie tej pasji. Malarstwa uczyła się w UTW oraz w Grodzkim Domu Kultury. Jej ulubioną techniką jest malarstwo olejne oraz akrylowe, a najchętniej maluje martwe natury i pejzaże.

HALINA maluje od 2012 roku. Stosuje farby olejne, akrylowe, pastele. Jej pejzaże powstają najczęściej w plenerze, a martwe natury w pracowni UTW. Malarki odchodzą od realistycznego odtwarzania rzeczywistości. Budują obraz poprzez zestaw szerokich bądź drobniejszych plam, stosując bogatą gamę kolorystyczną. Prace pokazane na obecnej wystawie mają zainteresować innością, sprowokować widza do zastanowienia się

Obie panie brały  udział w plenerach plastycznych. Prezentowały już  prace na wystawach indywidualnych w Klubie „Jedynka” oraz na wielu zbiorowych.

 

– Wiedzieliśmy, że Lonia maluje, ale nie widzieliśmy jej prac – mówią znajomi: Zbyszek i Renata. – Jesteśmy mile zaskoczeni i zachwyceni, gratulujemy pomysłu na siebie i życzymy wielu sukcesów.

Grażyna, uczestniczka zajęć jogi i tańca chodzi chętnie na wernisaże. Malowanie Loni obserwuje od dawna i widzi bardzo szybki postęp, wyraźną różnicę w sposobie odtwarzania rzeczywistości. Podkreśla, że zależy jej na jakości, dużo pracuje nad obrazem i tak „fajnie przyjmuje krytykę”. Dzisiaj Grażynę zachwyca szczególnie „Dama w kapeluszu”. Kibicuje obu malarkom.

Ewa  pierwszy raz skorzystała z zaproszenia na wernisaż w UTW i jest bardzo zadowolona, gdyż widzi zupełnie inne malarstwo amatorskie, bardzo dojrzałe i nowoczesne.

Pani Ania pierwszy  raz uczestniczy w tak pięknej, jak twierdzi, uroczystości.

Elżbieta Neuman – wieloletnia metodyczka plastyki w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym – dziękuje autorkom za zaproszenie i uważa, że prace są na wysokim poziomie. Jej zdaniem u artysty ważna jest rozpoznawalność (ulubiona kolorystyka, kształty), która już jest widoczna, szczególnie u Halinki. Ceni ją za własne widzenie otaczającego świata.

Honorowy prezes UTW Edward Korban cieszy się z pięknej galerii wystawienniczej, a Warsztaty Plastyczne stawia za wzór dla całego Uniwersytetu. Powodem jest pracowitość i zaangażowanie plastyków amatorów oraz coraz wyższy poziom prac plastycznych. Jako miłośnik C. K. Norwida powiedział do autorek oraz licznie zgromadzonych gości słowami poety, że każdy nosi piękno, każdy kocha piękno, ale nie każdemu jest ono dane i że: „piękno na to jest, by zachwycało do pracy – praca, by się zmartwychwstało”. Jak pokazują autorki, czas na emeryturze sprzyja powstawaniu i rozwojowi własnych pasji.

Uroczystość uświetnił uczeń  Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, Wojtek Dąbrowski, uczeń pani Justyny Głażewskiej wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym, który właśnie na saksofonie zaprezentował swoje umiejętności wzbudzając podziw wszystkich zebranych.

 

 

Tekst:  Anna Kowala-Nadolna

Foto: Eugeniusz Jaszkul

 

 

 

powrót do strony głównej