Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wernisaż wystawy ZBIGNIEWA RADZIOCHA

UWAGA NA SZNUROWADŁA”

wernisaż wystawy
ZBIGNIEWA RADZIOCHA
8 października 2021 r.

Zbigniew należy do Sekcji Plastyki UTW od 2009 r. Zainteresowanie malowaniem objawił, gdy dowiedział się o istnieniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przez pierwsze dwa lata nie malował, nie mógł się odważyć. Powoli zaczął się uczyć, poszukiwać, skupił się nad wyrazistością, wyrażeniem nastroju, uczuć. Wciąż pracuje nad warsztatem – widać postęp, konsekwentny rozwój, prace są coraz lepsze, ciekawsze. Swój rozwój twórczy zawdzięcza udziałowi w sekcji, warsztatom, wykładom, udziałom w wystawach, plenerach. Chętnie korzysta z korekt i uwag profesora UTW Eugeniusza Jaszkula.

Swój udział w grupie malujących koleżanek i kolegów uważa jako doskonałą formę spędzania czasu, terapii, wyrzucania swoich emocji i przekazywania ich oglądającym. Szczególnie upodobał sobie technikę olejną na płótnie. Na obrazach daje się zauważyć zainteresowanie formą, kolorem. Profesor pogratulował pomysłów, plam, linii, czystej formy, niesamowitych przejść kolorystycznych.
Na wystawie prezentuje różne prace: pejzaże, postacie ludzkie, anioły, nastrojowe kapliczki, kwiaty.

Ekspozycja została podzielona na trzy części, i tak: w pierwszej sali widzimy abstrakcjonizm ekspresyjny (przypomina Matissa, Vlamincka), w drugiej przeszedł w kierunku własnej kolorystycznie abstrakcyjnej interpretacji natury, postaci i twarzy kobiecych. W trzeciej sali podziwiamy wyjście w kierunku spontanicznej zabawy farbami.

Uczestnicy wystawy przyglądali się, interesowali, pytali jak zostały namalowane. Niektóre prace powstały m.in. poprzez rozprowadzenie sznurowadłem kilku kolorów farb na mokrym, białym tle.
Ktoś nazwał tę wystawę covidową, gdyż Zbyszek przychodził do pracowni, tworzył swoje niesamowite prace abstrakcyjne, które mógł zostawiać, gdyż tutaj mogły spokojnie wyschnąć.

Zbigniew przygotował gościom niespodziankę. Przekazał 15 małych prac z przeznaczeniem na loterię fantową. Uszczęśliwił cztery osoby, a pieniądze przekazał na cele pracowni plastycznej.

Wiele ciepłych słów na temat autora usłyszeliśmy od Prezesa UTW Czesława Gandy. Uważa on także, że dzięki takim wystawom Galeria stała się zauważalna w mieście.
Wernisaż uświetnił grą na skrzypcach zaprzyjaźniony z nami znakomity muzyk, Lech Serpina.

Zapraszamy na tę wystawę, gdyż obok obrazów Zbigniewa nie przechodzi się obojętnie.

Jeśli chcecie poznać bliżej malarstwo Zbigniewa Radziocha odwołuję do linku na stronie UTW: Wielki przegląd malarstwa plastyków UTW.

Tekst: Anna Kowala-Nadolna
Zdjęcia: Wanda Marecka

http://utw-gorzow.pl/sekcje-artystyczne/warsztaty-plastyczne/malarstwo-zbigniewa-radziocha/

powrót do strony głównej