Jak co roku w maju Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie oraz Gorzowski Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zorganizowały XXVII Spotkania Wykonawców Piosenki Kresowej im. Piotra Frankowa – „Kresoviana”, w tym roku z dodatkiem ,,2019″.
25 maja 2019 roku Scena Letnia gorzowskiego teatru zamieniła się na kilka godzin w wielobarwny korowód rozśpiewanych miłośników melodyjnych, rzewnych, a czasami wręcz tkliwych pieśni i piosenek rodem z ziem dawniej Polsce przynależnych. Jak co roku piosenki chwytały za serce i wyciskały łzy z oczu słuchających.
W spotkaniu udział wzięło 30 zespołów, większości z nich towarzyszyły zespoły muzyczne. Przed każdym występem potrzebny był czas nie tylko na zapowiedź występujących, ale także na ustawienie mikrofonów, podstawek pod teksty, krzesełek i jeszcze na koniec… przypomnienie kilku nutek – żeby trema poszła precz. Bo, co prawda, w nazwie spotkań nie znajdziesz słowa ,,konkurs”, to każdemu występującemu bacznie przyglądało się i wsłuchiwało w każdą wyśpiewaną nutę jury pod kierownictwem Czesława Gandy.
Nasze „Optymistki” ze stoickim spokojem czekały na swój występ. Nie miał dla nich żadnego znaczenia przypisany im nr 13 – wszak nie pierwszy raz gościły na „Kresovianie”. Wraz z kierownikiem artystycznym zespołu Stanisławem Węgrzynem przygotowały dwa utwory: „My wciąż jeszcze żyjemy nad Niemnem” – muzyka i słowa L. Nazarenko oraz „Kresowy płomień” – słowa Ryszard Ulicki, muzyka Stanisław Węgrzyn. W występie towarzyszył im Zespół Kameralny „Sonata” z Klubu ,,Jedynka” Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie w składzie: Krystyna Jurdzińska (pierwsze skrzypce), Juliusz Watral (drugie skrzypce), Alina Chmielewska (trzecie skrzypce), Anna Konieczna (altówka), Agnieszka Szala (wiolonczela), Rafał Intek (flet) oraz gitarzysta Dariusz Romański, jak się sam określił „wolny strzelec”. Współpraca wokalistek z zespołem przyniosła wyróżnienie za walory artystyczne prezentacji w postaci Pucharu Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Nasze dziewczyny z UTW wyśpiewały kolejną nagrodę. Tradycji stało się zadość!
Z obowiązku kronikarskiego należy dodać, że ostatnio zmienił się skład zespołu. Współpracę czasowo zawiesiła Sabina Płochocka, a doszły dwie nowe koleżanki: Danuta Janicka i Ewa Mączyńska. Sabinka, podobnie jak pisząca, gorąco wspierała nasze rozśpiewane koleżanki przez całą kilkugodzinną imprezę i razem ze wszystkimi bawiła się podczas występu kapeli „Lwowska Fala”, która zabawiała obecnych podczas prac komisji sędziowskiej. Było długo, głośno, wesoło i tęsknie. Co prawda także z małymi „wpadkami”, ale co najważniejsze – miłośnicy folkloru lwowskiego i wileńskiego spotkają się znów za rok.
Tekst i zdjęcia: Jolanta Żuchowska