Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Esperantyści podsumowali miniony rok akademicki

Esperantyści podsumowali miniony rok akademicki

Pracowity rok akademicki mamy już za sobą. Jak to z nauką języków obcych bywa, na początku jest wielki entuzjazm i wielkie nadzieje na solenną naukę przez cały okres trwania kursu. Z czasem ten zapał gaśnie i pozostają tylko najwytrwalsi. Naszych esperantystów, mimo że uczą się najłatwiejszego języka na świecie, też nie ominęło zniechęcenie i grupa kursantów z czasem trochę się przerzedziła.
Najwytrwalsi postanowili uroczyście uczcić zakończenie roku akademickiego 2022/2023. Grupa, która ukończyła kurs, spotkała się w dniu 29.06.2023 na ostatniej w tym roku „lekcji”. Jedna z uczestniczek, Ewa Til użyczyła tarasu w swoim pięknym ogrodzie. Spotkanie miało charakter integracyjny, wypełnione było zwykłymi rozmowami na luzie, już bez gramatycznych formułek, sprawdzianów czy dialogów,. Panowała pogodna i radosna atmosfera.

Nie obyło się bez podziękowań i upominków dla prowadzących, Stanisława Burby i Piotra Radeja. Dla urozmaicenia odbył się też mini konkurs z mini nagrodą. Całość została upamiętniona na zdjęciach, które zamieszczamy poniżej.

 

Co robią esperantyści latem? Na całym świecie odbywają się kongresy, obozy, spotkania, często połączone z nauką języka. Najważniejszym jednak wydarzeniem w czasie wakacji jest Światowy Kongres Esperantystów, który tym razem będzie miał miejsce we włoskim Turynie. Kongresy te odbywają się przeważnie na przełomie lipca i sierpnia każdego roku w różnych krajach. Ubiegłoroczny odbył się w Montrealu. Przy okazji świętuje się też wtedy rocznicę powstania języka. Umownie jest to data wydania pierwszego podręcznika języka Esperanto, które miało miejsce w Warszawie dnia 26. lipca 1887 roku.
Natomiast Światowy Dzień Esperanto (Dzień Zamenhofa), uroczyście obchodzony jest przez esperantystów na całym świecie 15. grudnia, bowiem w tym dniu w 1807 roku w Białymstoku urodził się twórca języka Ludwik Zamenhof.
W Polsce esperantyści też co roku spotykają się na krajowym kongresie. W tym roku w Siedlcach w dniach 23-26.07 odbędzie się 40. Polski Kongres Esperanto. Jeden z członków naszej grupy będzie uczestnikiem tego kongresu.

W nadchodzącym roku akademickim planujemy prowadzić 2 kursy języka: podstawowy dla początkujących oraz II stopnia dla osób, które chcą kontynuować naukę. Oba kursy będą prowadzone bezpłatnie w siedzibie uniwersytetu w wymiarze 1 godziny tygodniowo.
Zapraszamy wszystkich chętnych.

Tekst: Stanisław Burba
Zdjęcia: członkowie grupy esperanckiej
30.06.2023.

 

powrót do strony głównej