Tropiki i Świąteczny Jarmark
15 grudnia 2018 r. grupa słuchaczy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. wybrała się na wycieczkę w… Kotlinę Kongo. Tak, to nie jest przejęzyczenie.
Sobota o mglistym, jesiennym spojrzeniu o godzinie siódmej rano witała członków UTW pod hotelem Qubus. Autokar podjechał punktualnie. Z uśmiechem na ustach, pełni zapału do pokonywania nowych wyzwań, zajmowaliśmy miejsca. Po czterech godzinach drogi dotarliśmy do celu podróży, a mianowicie – teraz uchylam rąbka tajemnicy – do wrocławskiego ZOO. Z tym ogrodem zoologicznym spotykałam się cyklicznie, jak miliony widzów, którzy przed laty zasiadali przed telewizorami i z zaciekawieniem oglądali program pt. „Z kamerą wśród zwierząt” Hanny i Antoniego Gucwińskich.
Ogród zoologiczny we Wrocławiu działa od 10 lipca 1865 r. Jest najstarszym w Polsce ogrodem zoologicznym. Powierzchnia jego to 33 hektary. Pod koniec 2015 roku wrocławskie ZOO prezentowało ponad 10 500 zwierząt (nie wliczając bezkręgowców) z 1132 gatunków. Jest trzecim pod tym względem zoo na świecie i piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie. Nasza grupa zwiedzała Afrykanarium i oceanarium.
Po dwugodzinnym przebywaniu wśród fauny i flory opuściliśmy wrocławskie ZOO i ruszyliśmy na miejską starówkę, na której odbywa się Jarmark Świąteczny. Powietrze robiło się coraz bardziej ostre, udekorowane stragany, kolorowe karuzele, dom krasnali wprowadzały w bajeczny, rzecz można magiczny nastrój. Przez cały staromiejski rynek przetaczały się tłumy ludzi, w większości obcokrajowcy, a zegar z wrocławskiego pięknego ratusza odmierzał upływające godziny 2018 r.
O godz. 18. z minutami ruszyliśmy w powrotną drogę, która pomimo tej samej trasy wydawała się krótsza. Wiadomo, do domu zawsze bliżej.
Tekst: Krystyna Woźniak
Zdjęcia: Czesław Ganda